Antibiotikët natyralë që luftojnë të gjitha infeksionet, parazitët dhe bakteret e rrezikshme për shëndetin

Nga Redaksia 13.11.2017 08:42

Kërpudhat, viruset , bakteret e të gjitha mikroorganizmat e huaja janë përgjegjëse për infeksionet e ndryshme e jo vetëm.

Zakonisht këto sëmundje luftohen me antibiotikë, por këta të fundit mund të shkaktojnë myk, ndaj ne do të rendisim më poshtë të gjthë antibiotikët natyralë që luftojnë infeksionet pa asnjë efekt anësor.
1. Kosi
Probiotikët e kosit janë idelaët për luftimin e Candida, mikroorganizmi që shkakton infeksionet vaginale.Nëse vuani nga ky problem duhet të përfshini kosin në regjimin ushqimor, transmeton Living.al.
2. Vaji i pemës së çajit
Nëse problemi juaj lidhet me thonjtë e mykur, WebMD rekomandon lyerjen e thonjve me vajin e pemës së çajit. Aplikojeni vajin dy herë në ditë.
3. Hudhra
Hudhra është antibiotiku natyral më i fuqishëm që ka fuqinë të luftojë disa lloje infeksionesh e bakteresh. Nëse vuani nga myku i këmbëve duhet të aplikoni kompresa të njomura me ujë të ngrohtë ku në të janë shtypur hudhra të pagatuara.Ndërrojini hudhrat çdo 3-5 orë.
4. Uthulla e mollës
Për ata që mbajnë proteza, stomatiti i protezës mund të jetë një problem i madh. Ajo që duhet të bëni është të zhysni protezat tuaja në uthull mollës 4 për qind acid maleik pasi kjo gjë do të shmangë krijimin apo grumbullimin e mikroorganizmave që ju shkaktojnë probleme.
5. Çaj jeshil
WebMD thotë se çaji jeshil funksionon, por do të duhet shumë kohë për të parë ndonjë përfitim. Nëse vuani nga myku i këmbëve duhet të zhysni 5-6 qese çaji jeshil në një litër ujë të ngrohtë e në të , të mbani këmbët për 10 minuta.
6. Vaji i kokosit
Vaji i kokosit është i mirë për trajtimin e të gjitha formave të infeksioneve maja.Mund të konsumohet nga goja një lugë çaji në ditë, ose të aplikohet në lëkurë për të trajtuar probleme të ndryshme të lëkurës

Nga Redaksia 13.11.2017 08:42
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.