Këshilla me vlerë nga jeta e përditshme

Nga Redaksia 12.11.2017 20:08

Këshillo me urtësi: Në dituri, në punë dhe në thirrje për të mirë dhe ndalim nga e keqja. Falëndero Allahun që të ka dhënë këtë mundësi, për ta shpëtuar dikë nga rreziqet dhe vështirësitë e kësaj jete, dhe dënimet e botës tjetër.

Me angazhimin tënd, ti mund ta shpëtosh një familje nga ndarja dhe shkatërrimi etj. etj.

Ja disa këshilla praktike dhe direkte që mund ti bëjmë:

1. Punët e hajrit janë të shumta dhe të mira, por shumëkush nuk 
ka qasje dhe nuk din si të fillon. 
// Ndihmoje këtë //,

2. Bindja e fortë, vendosmëria dhe guximi, krijojnë fuqi veprimi. 
// Rreziko të fillosh //...

3. Kujdes ndaj ndjenjave të prindërve që të mos i lëndosh. Atyre 
thuaj: Fjalë të mira, shikime ledhatuese, buzëqeshje etj., dhe 
bën sabër nga lëshimet e tyre. 
Këto janë të lehta dhe të vlefshme, por shumëkush nuk din ti 
bën. Prindërve sjelli vetëm lajme të mira.
Ne kemi nevojë për kënaqësinë e prindërve, sepse kemi 
nevojë për xhenetin.
// Bamirësia ndaj tyre na lumturon në jetë dhe na afron me 
xhenetin, kurse sjelljet e këqia me ta, na shkatërrojnë jetën 
dhe na shpien në xhehenem //.

4. Bëjini të lumtur antarët e familjes tuaj (gruan, fëmijët, 
vëllezërit, motrat etj.), sepse një ditë do ndahen prej jush, 
e pastaj nuk vlen pendimi.
// Për t’ia ditur vlerën asaj që e ke, imagjinoje se nuk ke //.

5. Nëse ndodh ndarje (shkurorëzim) mes bashkëshortëve, nuk 
ka nevojë të ndodhë me lëndime dhe ofendime.
Pse të mos jetë sipas asaj që pororsit Kurani 
// Ose jetoni me bamirësi, ose ndahuni me të mirë // 
El bakare 229.

6. Është humbje, nëse nuk përfiton nga njerëzit e sukseshëm 
(jo ata me autoritet, por të sukseshëm në jetë). 
// Shoqërohu me ta dhe mëso prej tyre //.

7. Përfito nga njerëzit e urtë dhe të moralshëm. 
// Ti më këtë e fiton jetën e lumtur dhe e fiton xhenetin //.

8. Njerëzit e mëdhenj të vërtetë, kanë një simbol që dallohen,,, 
“MODESTIA”.
// Bëhu modest e jo mendjemadh, që të jesh i madh edhe në 
sytë e njerëzve, edhe tek Zoti //.

9. Nëse të vie turp dhe ngushtohesh, kurrë nuk mëson nga 
jeta. 
// Thyeje këtë nga rasti i parë kur të vie, edhe pse të duket 
vështirë,, por beso se është e lehtë //.

10. Nëse dituria nuk futet në praktikë dhe dobi ndaj njerëzve, 
rrezikon të jetë e pavlefshme. 
// Falënderoje Zotin për diturinë, përmes praktikës //.

11. Jeta e jote është e shtrenjtë, mos ia dhuro askujt përveç 
Zotit, Ai ta dha dhe tek Ai do të kthehesh.
// Jeto ashtu si të ka porositur Zoti, bëhesh i lumtur në këtë 
jetë, dhe e fiton xhenetin në botën tjetër //.

12. Fjalën ‘TË DUA’, antarët e familjes duhet ta përdorin sa më
shumë mes vete, sepse ua shton dashurinë.
// Nëse e don dikë, bëja me dije se e don (për Allah) //.

13. Nëpër telefona, ka shumë numra të njerëzve të ndryshëm, 
por edhe në Facebook ka shumë shokë.. 
// Bëju thirrje për namaz ose ndonjë këshillë të dobishme 
fetare //.

14. Gruaja e ndershme është dhuratë nga Zoti në jetën e 
burrit... // Ruaje ate //. 
Edhe burri i ndershëm është dhuratë nga Zoti në jetën 
e gruas.. 
// Ruaje edhe ti atë, mos të ik prej teje nga pakujdesia jote 
për të //.

15. (Për burrin): Ke frikën e Zotit ndaj gruas. Dënohesh ashpër 
te Zoti nëse nuk kujdesesh për të.
(Për gruan): Ke frikën e Zotit ndaj burrit. Nëse burri është i 
kënaqur me ty, edhe Zoti është i Kënaqur.
// Kështu e fitoni lumturinë në këtë jetë dhe xhenetin në 
botën tjetër //.

16. Jeta bashkëshortore është ndër gjërat më të çmueshme që 
e posedon,, 
// Për ti ruajtur gjërat e çmueshme, duhet të japim shumë 
mund që të mos i humbim ato //.

17. Sjelljen e mirë ndaj burrit,, dhe sjelljen e mirë ndaj gruas; 
duhet llogaritur si adhurim, që duhet bërë sabër, sepse ka 
sevape për këtë. Pavarësisht se si sillet tjetri.
// Silluni mirë mes vete, që jetoni të lumtur dhe të fitoni 
sevape //

18. Përsosshmëria dhe lumturia e përhershme nuk është në 
këtë botë, por në botën tjetër tek Zoti në xhenet. 
“Për këtë arsye, duhet bërë lëshimë nga të dy palët, që të 
stabilizohet jeta bashkëshortore.

19. “ Gjithçka mund të ndryshon,, edhe bashkëshortët mes vete 
mund të ndryshojnë për të mirë,, në sjellje, në civilizim, në 
mirëmbajtje të trupit, të familjes etj. 
//Angazhohu për këtë //.
Kurrë mos ço inat ndaj burrit, apo ndaj gruas, sepse e 
humbni njëri-tjetrin. Bëji ndryshimet dhe veprimet që i don 
burri, apo që i don gruaja. 
// Vishuni dhe zbukurohuni për njëri-tjetrin, e jo për në 
publik //.

20. Për të qenë i sukseshëm në jetë duhet:
Adhurimet ndaj Zotit si, namazi, zekati, agjërimi,+ haxhi etj.
Pastaj, Sinqeriteti, puna, njohuritë, durimi, urtësia, ti 
shoqërosh njerëzit e përvojave dhe të suksesit, njohja e 
situatave vendore dhe ndërkombëtare, njohja e nevojave të 
mjedisit ku jeton, raportet e mira me familjen dhe farefisin, 
raportet e mira me njerëzit ku jeton etj. 
// Jeta e kësaj bote përbëhet nga: Raporti mes njeriut dhe 
Zotit dhe raporti mes njeriut dhe njerëzve. Shikoje veten si 
qëndron me këto dy raporte, sepse për të dyjat do të japish 
llogari para Allahut //

 

Përshtati nga arabishtja: Ragmi Destani

 

Nga Redaksia 12.11.2017 20:08
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.