Ushqimet që stabilizojnë sheqerin në gjak të ata që vuajnë nga diabeti

Nga Redaksia 11.11.2017 10:10

Uria mund të shkaktojë mpiksje dhe ulje të nivelit të sheqerit të në gjak te personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Kjo gjendje mund të rezultojë me marrje mendsh, nervozizëm dhe dobësi.

Një ndër arsyet kryesore për të stabilizuar sheqerin në gjak është edhe ushqimi. Për këtë qëllim portali arbresh.info jus jell ushqimet e duhura.

Perime të gjelbëra

Është koha për të zgjeruar horizontet tuaja kur hahet sallatë jeshile. Dietës mund t’ia shtoni sipanq dhe kale.

Fistikë

Për shkak të përmbajtjes së proteinave dhe kombinimit të yndyrave, fistikat mund të ndihmojnë uljen e nivelit të kolesterolit tuaj, si dhe ndihmojnë në rrezikun e problemeve shëndetësore që lidhen me diabetin tuaj.

Pije me kalori të ulët

Përveç ujit të pijshëm i cili është gjithmonë një ide e mirë, duhet gjithashtu të konsideroni shtimin e disa frutave në pijen tuaj. Ujit ia shtoni disa feta limoni, ose kastravec. Gjithashtu mund të shtoni një shkop kanelle përpara se ta konsumoni./arbresh.info/

 

Nga Redaksia 11.11.2017 10:10
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.