Katër mënyra për të kuruar aknet me vajin e pemës së çajit

Nga Redaksia 11.11.2017 10:09

Trajtimi i akneve mund të jetë një porcez i vështirë, i gjatë.

Për fat të mirë, veç antibiotikëve, kremrave, pilulave të ndryshme ekzistojnë dhe përbërës natyralë që me të vërtetë trajtojnë aknet e pubertetit, ato cistike dhe shenjat që lënë këto të fundit.

Një nga këta përbërës magjikë është dhe vaji i pemës së çajit i cili duhet përdorur gjithmonë i holluar në ujë pasi kur është i përqendruar mund të dëmtojë lëkurën. Më poshtë do të rendisim 5 metoda si mund të kuroni aknet me këtë vaj.

1. Vaj kokosit dhe vaj i pemës së çajit
Kombinoni 1 lugë çaji vaj kokosit dhe 2 deri në 3 pika vaj pemës së çajit. Aplikoni këtë përzierne në zonën e prekur nga kanet dhe lëreni që lëkura ta përthithë për disa orë. Përdoreni këtë maskë dy herë në ditë derisa aknet të zbehen .
2. Sode buke dhe vaji i pemës së çajit
Përzieni 1 lugë gjelle sode buke 2 lugë ujë dhe 2 3 pika vaj peme çaji. Përziejeni derisa të formohet një pastë dhe aplikojeni direkt në lëkurë.
3. Aloe vera dhe vaji i pemës së çajit
Healthy and Natural Ëorld rekomandon përzierjen e 1 lugë gjelle aloe vera dhe 8 pika Tea Tree Oil (vaji i pemës së çajit) Aplikoni masën në lëkurë dhe lëreni për 30 minuta. Shpelajeni me ujë të ngrohtë dhe do të shihni sa shpejtë do të zhduken aknet
4. Lëng limoni dhe vaji pemës së çajit
Kjo maskë duhet aplikuar dy herë në javë pasi lëngu i limoni mund t’ju irritojë lëkurën. Përzieni 1 deri në dy lugë lëng limoni me 4 pika vaj dhe përhapeni në lëkurë me ndihmën e një pambuku.

 

Nga Redaksia 11.11.2017 10:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.