Hakerët vjedhin gati 250 mijë fjalëkalime në javë

Nga Redaksia 11.11.2017 09:59

Duke parë tregjet e zeza kriminale dhe forumet publike, kompania gjeti miliona fjalëkalime dhe fjalëkalime të vjedhura drejtpërsëdrejti përmes piraterisë.

Ai gjithashtu zbuloi miliarda fjalëkalime dhe fjalëkalime të ekspozuara në mënyrë indirekte në shkeljet e të dhënave të palëve të treta, njofton CNN.

Për një vit, hulumtuesit e Google hetojnë mënyrat e ndryshme të hakerëve që vjedhin informacione personale dhe marrin përsipër llogaritë e Google (GOOG). Google botoi hulumtimin e tij, të kryer në mes të marsit 2016 dhe marsit 2017.

Duke u fokusuar ekskluzivisht në llogaritë e Google dhe në partneritet me Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, kërkuesit krijuan një sistem të automatizuar për të skanuar faqet e internetit publike dhe forumet kriminale për kredencialet e vjedhura.

Grupi gjithashtu ka hetuar mbi 25,000 mjete për sulme kriminale, të cilat i ka marrë nga burime të pazbuluara.

Google tha se është studimi i parë që merr një vështrim afatgjatë dhe gjithëpërfshirës se si kriminelët vjedhin të dhënat tuaja dhe cilat janë mjetet më popullore./arbresh.info/

 

Nga Redaksia 11.11.2017 09:59
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.