Gjatë tetorit, 8.4% kërkesa azili më shumë se në shtator

Nga Redaksia 11.11.2017 09:55

Arsyeja për rritjen e përkohshme të numrit të azilkërkuesve gjatë tetorit qëndron, sipas SEM, te programet ndërkombëtare, në kuadër të të cilave Zvicra ka marrë obligime

Gjatë muajit tetor të këtij viti, në Zvicër kanë kërkuar azil 1528 persona, që është për 119 ose 8.4% më tepër se në muajin shtator. Por, ndërkohë që në mes këtyre dy muajve ka pasur ngritje, sipas Sekretariatit Shtetëror për Migracion (SEM) rënie e madhe është regjistruar po u krahasua ky tetor me tetorin e vitit 2016. Në këtë periudhë është shënuar një rënie e madhe, për 27.1 për qind.

Arsyeja për rritjen e përkohshme të numrit të azilkërkuesve gjatë tetorit qëndron, sipas SEM, te programet ndërkombëtare. Kështu, Zvicra, bazuar në detyrimet që ka marrë nga aksioni i OKB-së për rivendosje të refugjatëve nga kampet në zonat e krizës, ka pranuar 36 refugjatë nga Siria. Veç tyre janë pranuar edhe 142 të tjerë nga Greqia dhe nga Italia. Këta kanë përfituar nga programi i BE-së për shpërndarjen e refugjatëve.

Më së shumti azilkërkues gjatë tetorit kanë ardhur nga Eritrea, 274 sish që është për 15 më shumë se në shtator. Pas eritreanëve vijnë në radhë sirianët, me 268 kërkesa azili. Te këta të fundit duhet veçuar se rritja në krahasim me shtatorin e kalon dyfishin, gjegjësisht, në tetpr kanë ardhur në Zvicër 155 sirianë më tepër. Kjo sigurisht për shkak të programeve të përmendura më lart. Në vendin e tretë vijnë kërkesat për azil nga Afganistani (91), në vendin e katërt ato nga Sri Lanka (69)dhe në të pestin, azilkërkuesit nga Somalia (46).

 

Nga Redaksia 11.11.2017 09:55
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.