Dobitë shëndetësore të orizit

Nga Redaksia 11.11.2017 09:45

“Rekomandohet për ata që vuajnë nga hipertensioni”

 

Përfitimet shëndetësore të orizit përfshijnë aftësinë e tij për të siguruar energji të menjëhershme, rregullojnë dhe përmirësojnë lëvizjet e zorrëve, stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe ngadalësojnë procesin e plakjes.

Ajo gjithashtu luan një rol në sigurimin e vitaminës B1 në trupin e njeriut. Përfitime të tjera përfshijnë aftësinë e tij për të ndihmuar në kujdesin e lëkurës, për të rritur metabolizmin, për ndihmën në tretje, për të zvogëluar presionin e lartë të gjakut, për të ndihmuar në humbjen e peshës, për të rritur sistemin imunitar dhe për të siguruar mbrojtje nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

KONTROLLON PRESIONIN E GJAKUT

Orizi ka përmbajtje të ulët natriumi, kështu që konsiderohet si një nga ushqimet më të mira për ata që vuajnë nga hipertensioni. Natriumi mund të shkaktojë ngushtim të venave dhe arterieve, duke rritur stresin dhe tendosjen në sistemin kardiovaskular, ndërsa rritet presioni i gjakut. Kjo gjithashtu lidhet me kushtet e zemrës, si ateroskleroza, sulmet në zemër dhe goditjet, kështu që shmangia e natriumit të tepërt është gjithmonë një ide e mirë.

PARANDALON KANCERIN

Orizi është i pasur me fibra që mund t’ju mbrojnë nga disa lloje të kancerit. Shumë studiues besojnë se këto fibra janë jetike për mbrojtjen e trupit kundër zhvillimit dhe metastazës së qelizave kanceroze. Fibra është e dobishme në mbrojtjen kundër kancerit kolorektal dhe të zorrëve. Megjithatë, përveç fibrave, ka antioksidantë natyralë, si vitamina C, vitamina A, komponimet fenolike dhe flavonoide, të cilat veprojnë ose stimulojnë antioksidantë për të pastruar trupin nga radikalët e lirë. Radikalet e lira janë nënprodukte të metabolizmit qelizor që mund të dëmtojnë sistemet e organeve dhe të shkaktojnë mutacionin e qelizave të shëndetshme në kancerogjene. 

PARANDALON SËMUNDJEN E ALZHEIMERIT

Orizi përmban po ashtu nivele të larta të ushqyesve që stimulojnë rritjen dhe aktivitetin e neurotransmetuesve, duke ndihmuar më pas në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit në një masë të konsiderueshme. Llojet e ndryshme të orizit kanë treguar se stimulojnë enzimat neuroproteknike në tru, të cilat pengojnë efektet e radikalëve të lira dhe toksina të tjera të rrezikshme që mund të shkaktojnë probleme mendore dhe sëmundjen e Alzheimerit.

PËRMIRËSON METABOLIZMIN

Orizi është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve si vitamina D, kalciumi, fibra dhe hekur. Këto vitamina sigurojnë bazën për metabolizmin e trupit, shëndetin e sistemit imunitar dhe funksionimin e përgjithshëm të sistemeve të organeve.

Nga Redaksia 11.11.2017 09:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.