“Kosova e panjohur” në një guidë turistike në gjuhën gjermane

Nga Redaksia 11.11.2017 09:38

Libri mban titullin "Kosovo - Natur und Kultur zwischen Amselfeld und albanischen Alpen" (Kosova - Natyra dhe kultura në mes të Fushës së Kosovës dhe Alpeve Shqiptare)

“Kosova, deri tash ende nuk mund të thuhet se njihet si një pikë tërheqëse për të kaluar pushimet. Por, kjo mund të ndryshojë shumë shpejt, nëse mund t`i besohet pledoajeut të autorit Martin Bock në librin e tij mbi vendin e vogël, që duket sikur të jetë i ngujuar në mes të Serbisë në veri, dhe Shqipërisë e Maqedonisë në jug.

Kështu shkruan gazeta gjermane “Badische Zeitung” duke prezantuar guidën më të re turistike mbi Kosovën, të botuar në gjuhën gjermane nga botuesi “Treschler Verlag”, transmeton albinfo.ch. Libri mban titullin “Kosovo – Natur und Kultur zwischen Amselfeld und albanischen Alpen” (Kosova – Natyra dhe kultura në mes të Fushës së Kosovës dhe Alpeve Shqiptare)

“Kjo pozitë gjeografike veç tjerash, ka bërë që Kosova në vazhdimësi të ketë përfshihej në konflikte luftarake dhe politike. Bock prezanton historinë e vendit në detaje, në mënyrë që, siç e thekson ai, “t`i japë mundësi lexuesit që të bëjë në mënyrë të përshtatshme klasifikimin dhe vlerësimin e veçorive që ka Kosova”.

Pavarësisht nga ekskursioni nëpër histori, në këtë guidë turistike bëhet e qartë se Kosova ka sharmin e vet krejt specifik, transmeton albinfo.ch gazetën gjermane. Kjo ka të bëjë sa me natyrën e larmishme, aq dhe me ndikimet kulturore.

Fotografitë, ashtu siç ndodh shpesh në guidat turistike të “Trescher Verlag”, janë relativisht të vogla. Kjo është paksa për të të ardhur keq, por megjithatë lexuesi edhe përmes tyre e merr një përshtypje lidhur me Kosovën dhe njerëzit e saj.

 

Nga Redaksia 11.11.2017 09:38
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.