Çmontimi i iPhone X zbulon dy bateri në brendësi të telefonit

Nga Redaksia 09.11.2017 08:03

iFixit thotë se ndarja e baterisë në dy të tilla bëhet më shumë për kursimin e hapësirës sesa rritjen e kapacitetit.

Të Premten Apple nxori në shitje zyrtarisht iPhone më të mirë, modelin e 10 vjetorit të një produkti i cili shndërroi jo vetëm një kompani por edhe një industri, iPhone X.

Dhe nuk vonoi që ekipi i iFixit të vijonte me çmontimet tradicionale të telefonëve në kërkim të enigmave që fshehin brenda tyre, sidomos produktet e Apple.

Çmontimi zbulon disa surpriza dhe më e rëndësishmja janë dy bateritë që bart telefoni.

Të kombinuara ato kanë një kapacitet 2,716 mAh, pak më i lartë se kapaciteti i baterisë prej 2,691 mAh të iPhone 8 Plus.

iFixit thotë se ndarja e baterisë në dy të tilla bëhet më shumë për kursimin e hapësirës sesa rritjen e kapacitetit.

Përveç ndryshimeve me baterinë, bordi logjik i telefonit gjithashtu është zvogëluar dhe zë 70% të hapësirës që zë bordi i iPhone 8 Plus.

Çmontimi gjithashtu hyn në detajet e teknologjisë së re të Face ID. Një ndriçues emëton drita infra të kuqe në fytyrën e përdoruesit. Më pas është kamera ajo që konfirmon fytyrën. Një projektor me infra të kuqe më pas ndërton një hartë 3D të fytyrës.

Së fundi është kamera me infra të kuqe në të majtë të ekranit e cila kontrollon hartat dhe i dërgon në iPhone X për tu analizuar dhe shkyçur telefonin.

Së fundi, Apple i jep notën 6 nga 10 të riparimit të telefonit. Kujtoni se Galaxy Note 8 mori notën 4, telefoni Essential i themeluesit të Android Andy Rubin vetëm notën 1 ndërsa flagshipi i Google, Pixel XL notën më të lartë, 7.

iFixit vlerëson edhe iPhone 8 me notën 6. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 09.11.2017 08:03
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.