Hulumtuesit: Të hani dy hamburgerë është më mirë se të porosisni patate të skuqura

Nga Redaksia 09.11.2017 07:56

Tashmë e dëgjoni shpesh të thuhet se ushqimi i shpejtë nuk është i shëndetshëm për ju. Por është një mënyrë që ndoshta mund të zbutë këtë çështje.

Kështu, në vend që të urdhëroni një hamburger me patate të skuqura, është më e shëndetshme të zgjedhës një burger të dytë, thonë nutrionistët.

Kjo do të thotë që ju keni katërfishuar proteinën e cila ju mban më gjatë të ngopur, thotë Emily Field, e cila gjithashtu është në dietiste e mirënjohur, trnasmeton Indeksonline.

Pra, duke shkëmbyer patatet e skuqura për një hamburger të dytë, mund të reduktoni marrjen tuaj të kalorive të përgjithshme për pjesën tjetër të ditës.

Për më tepër, zvogëlohet edhe sasia e karbohidrateve që konsumoni.

Në anën tjetër, patet e skuqura kanë shumë yndyr të pashëndetshme.

Matematika

Një hamburger nga McDonalds ka 250 kalori dhe 13g proteina. Një pjesë e mesme e patateve të skuqura ka më shumë kalori prej 337 dhe vetëm 3.3 g proteina.

Karbohidratet ndikojnë drejtpërdrejt në nivelin e sheqerit në gjak, kështu që ky kalim i thjeshtë mund të ndihmojë shumë në këtë aspekt.

Kjo është shumë e rëndësishme për diabetikët.

 

 Nga Redaksia 09.11.2017 07:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.