Serbia nuk e dashka Kosovën në organizatat ndërkombëtare, që ato “të mos politizohen”

Nga Redaksia 08.11.2017 12:29

Beograd, 8 nëntor - Serbia është e gatshme të nisë procedurat për të marrë statusin e anëtares me të drejta të plota në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë (OIF), ka thënë ministri i Jashtëm i saj, Ivica Daçiq, i cili s’ka mundur pa përmendur se Kosova është vëzhguese në te dhe se është kundër anëtarësimit të saj në organizatat ndërkombëtare, meqë Serbia “është kundër politizimit të tyre”, transmeton Koha.net raportimin e medieve të Beogradit.

Sipas FoNet-it, Daçiq derisa ka përmendur statusin e Kosovës në OIF, ka thënë se “nuk është qëllim, as dëshirë e Serbisë izolimi i kujtdo”, porse është kundër politizimit të punës së organizatave ndërkombëtare qoftë OIF, UNESCO dhe gjithë sistemi i OKB-së.

Jemi fuqimisht të përkushtuar për dialogun midis Beogradit e Prishtinës, që po zhvillohet me ndërmjetësimin e BE-së. Mbështesin që Prishtina të marrë pjesë në punën e nismave të shumta rajonale e ndërkombëtare, por me status neutral dhe në përputhje me Rezolutën e KS të OKB 1244, citohet të ketë thënë Daçiq, transmeton Koha.net.

 

Nga Redaksia 08.11.2017 12:29
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.