Kompanitë bashkohen për të krijuar laptopin më të fuqishëm

Nga Redaksia 08.11.2017 08:32

Prodhuesit e njohur të çipave, Intel dhe AMD janë bashkuar për të krijuar disa çipa që do t’i mundësojnë laptopëve fuqi të jashtëzakonshme.

Kompanitë kanë njoftuar se do të shfrytëzojnë procesorin e Intelit (CPU) dhe procesorin e grafikës së AMD-së (GPU) në një pako më të vogël se ajo që ekziston sot për të bërë laptopët me dizajn më të hollë, më të lehtë, por me fuqi më të madhe.

Sa më i fuqishëm të jetë truri, aq më i shpejtë dhe më i fortë do të jetë softueri i laptopit dhe sistemet operative. Sa i përket GPU-së, sa më e mirë të jetë ajo, aq më shumë do të ketë mundësi të zhvillohen detyra të caktuara në laptop, si lojërat apo video-editime, transmeton Albinfo.ch.

Sipas njoftimeve, një laptop nga bashkimi i dy kompanive do të sillte trashësinë vetëm në 11 milimetra.

Laptopët që kanë çipin e ri të Intelit dhe AMD-së do të kushtojnë nga 1200 deri 1400 dollarë, shkruan PCWorld.

 

Nga Redaksia 08.11.2017 08:32
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.