6 ushqimet që eleminojnë parazitët nga trupi i njeriut

Nga RedaksiaR 08.11.2017 08:06

Përkundër asaj që mendojnë shumë njerëz, parazitët që rriten dhe shumohen brenda organizmit të njeriut vijnë në shumë forma dhe madhësi dhe janë një shqetësim shëndetësor përtej kufijve të vendeve të varfra me kujdes të dobët shëndetësor.

Hulumtimet e fundit nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) prezantuan vlerësimet tronditëse se si përhapen organizmat parazitare në trupin e njeriut. Parazitër shpesh janë mikroskopike dhe më së shpeshti përhapen përmes ujit dhe ushqimit dhe prekin një pjesë dërmuese të njerëzve. Për t’i rikthyer trupit balancën natyrale duhet të konsumojnë sa më shumë ushqime organike me veti anti-parazitale.

Duke përfshirë këto 7 ushqime në dietën tuaj, ju e bëni trupin tuaj më pak të prirur për të pritur parazitët e pafund që ekzistojnë.

 

1.Hudhra: Ajo mund të jetë ushqimi më i përshtatshëm në këtë listë dhe ka një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Është veçanërisht e dobishme në parandalimin e krimbave të rrumbullakët.

2.Qepa: Qepa është shumë e pasur me komponentë squfuri me veti antiparazitare. Lëngu i qepëve është shumë efektiv për krimbat intestinalë. Nëse vuani nga parazitët, pini dy lugë çaji lëng qepe në ditë për dy javë.

3.Vaj kokosi: Nivelet e larta të yndyrnave të ngopura i japin vajit të kokosit aftësinë të eleminojë parazitët e zorrëve. Detoksifikon sistemin dhe parandalon zhvillimin e parazitëve.

4.Farat e kungullit: Farat e kungullit kanë një efekt natyral antiparazital në sistemin tretës. Farat në vetvete nuk i vrasin parazitët, por ndihmojnë në nxjerrjen e tyre jashtë nga trupi.

Ananasi: Ky frut i shijshëm tropikal i pasur në bromelinë, ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të disa parazitëve infektuese.
6.Bajamet: Ndihmojnë për të pastruar dhe zvogëlojnë zhvillimin e parazitëve intestinalë. Efektet antiparazitale të bajameve mund të lidhen me përqëndrimin e lartë të acideve yndyrore në to.

 

Nga RedaksiaR 08.11.2017 08:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.