Gjashtë vende ku nuk duhet përdorur kurrë uthull për pastrim

Nga RedaksiaR 07.11.2017 14:25

Ti mund të përdorësh uthullën në pastrim. Ajo heq njollat, freskon rrobat, pastron xhamat etj. Ka dhe avantazhin që është plotësisht natyrale, por uthulla është acide dhe nuk mund të përdoret kudo.

Në këto gjashtë vende duhet shmangur.

1. Banaku i kuzhinës prej graniti dhe mermeri

“Acidi mund të dëmtojë gurët natyralë”, thotë Carolyn Forte, drejtor për pajisjet dhe produktet e pastrimit në Institutin Kërkimor Good Housekeeping. Përdor një detergjent të butë të lëngshëm dhe ujë të ngrohtë në vend të saj.

2. Pllaka dyshemeje prej guri

Si banakët, guri natyral në banjën tënde nuk i pranon lehtë pastruesit me acid si uthulla dhe limoni. Mos përdor as amoniak, por pastroji me sapun special për gurët ose detergjent enësh dhe ujë.

3. Njollë veze

Nëse rrëzon një vezë në dysheme mos shko te uthulla për ta pastruar. Si ndodh dhe kur pjek një vezë, aciditeti mund ta ngrijë, duke e bërë më të vështirë njollën e saj për t’u hequr.

4. Hekurin tënd

“Uthulla mund të dëmtojë pjesët e brendshme të hekurit”, thotë Forte. “Kështu mos ia hidh për ta freskuar apo pastruar. Për të ndaluar bllokimin e hekurit, boshatisi plotësisht pas përdorimit dhe ndiq instruksionet e prodhuesit për pastrimin”.

5. Dyshemetë me dru halorë

Disa thonë që uthulla ua pastron parketet shumë mirë, por të tjerë raportojnë që ajo e dëmton llakun. Përdor më mirë një pastrues enkas për drutë halorë, por nëse dëshironi ta provoni uthullën, gjithmonë hollojeni me ujë dhe provojeni në një pjesë të vogël para se të lyeni gjithë dhomën.

6. Disa njolla që nuk hiqen

Çfarëdo që të përdorësh, njollat e vajit, bojës dhe akullores nuk do hiqen vetëm me uthull. Ata ngjiten pas copës shumë shpejt ose nuk i përgjigjen acidit, kështu që trajtoji me një solucion njollash para larjes dhe laji me një detergjent me enzima, siç do e kuptoni duke lexuar paketimin.

 

Nga RedaksiaR 07.11.2017 14:25
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.