Zvicra investon 100 milionë franga në Shqipëri

Nga RedaksiaR 07.11.2017 12:38

Ambasadori i Zvicrës në Shqipëri, Christof Graf, ka folur për raportet ekonomiko-politike që janë mes Shqipërisë dhe Zvicrës.

Ambasadori ka thënë se investimet zvicerane për katër vitet e ardhshme do të jenë 100 milionë franga, në sistemin shëndetësor, arsimin profesional etj, raporton ‘Scan’.

Graf deklaroi se, Zvicra është gati të japë ndihmë për rehabilitimin e termocentralit të Vlorës i cili nuk është funksional, përcjell albinfo.ch.

Në lidhje me reformën në drejtësi, Graf thotë se është shumë e rëndësishme që të zbatohet, me qëllim që në pranverë të hapen edhe negociatat me BE-në. Graf vlerëson komunitetin shqiptar në Zvicrës dhe thekson se numri i tyre shkon në rreth 300-400 mijë vetë dhe kjo ka bërë që gjuha shqipe të jetë e katërta në Zvicër.

Sa i përket shkëmbimeve tregtare ambasadori thekson se ato janë të ulëta dhe duhet bërë më shumë në këtë aspekt, pasi në Shqipëri janë vetëm 30 kompani zvicerane.

 

Nga RedaksiaR 07.11.2017 12:38
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.