BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen bashkohen për ndërtimin e 400 stacioneve elektrike në Evropë

Nga RedaksiaR 06.11.2017 10:15

CEO i grupit të quajtur IONITY tha se rrjeti i parë panEvropian i stacioneve elektrike do të ofrojë gjithashtu pagesa dixhitale.

Një grup prodhuesish Gjermanë të automobilave tha ditën e Premte se kanë nisur një bashkëpunim për të ndërtuar një rrjet prej 400 stacionesh për ngarkimin e makinave elektrike deri më 2020-ën.

Ky grup përbëhet nga BMW, Daimler, Ford dhe Volkswagen së bashku me filialet Audi dhe Porsche njoftuan kompanitë.

Frika nga distanca e kufizuara që mund të përshkojnë makinat elektrike ka mbajtur peng shumë drejtues të cilët kanë ngurruar të largohen nga modelet me benzinë dhe naftë.

Ndërsa marka të shquara si Tesla në SHBA po bëjnë “kërdinë”, markat e njohura dhe prodhuesit tradicional të automobilave kanë bashkuar forcat për tu përballur me këtë tranzicion të vështirë.

CEO i grupit të quajtur IONITY tha se rrjeti i parë panEvropian i stacioneve elektrike do të ofrojë gjithashtu pagesa dixhitale.

Zyrat qendrore të IONITY do të jenë në Mynih të Gjermanisë dhe 20 stacionet e para do të hapen këtë vit në Gjermani, Norvegji dhe Austri.

Në 2018-ën do të jenë 100 stacione funksionale ku mund të ngarkohen makina të markave të ndryshme. Secila prej pikave të ngarkimit do të ketë kapacitet prej 350 kilovat.

Sistemi nuk i dedikohet një marke të vetme. /PCWorld Albanian

 

 

Nga RedaksiaR 06.11.2017 10:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.