Deri në vitin 2040, Bashkimi Evropian mund të “shembet”

Nga Redaksia 05.11.2017 17:41

Bashkimi Evropian dhe rendi perëndimor mund të shemben deri në vitin 20140, është bërë e ditur në një studim të brendshëm të ushtrisë gjermane.

Spiegel raporton se nga ky studim ka dalur se shpërbërja e BE-së mund të bëhet në dekadat e ardhshme.

Studimi trajton gjashtë skenarë të mundshëm për shuarjen e Bashkimit Evropian, transmeton lajmi.net

“Rendi ndërkombëtar mund të bie pas shumë dekadave të paqëndrueshmërisë. Sistemet e vlerave po e humbasin ndikimin e tyre”, shkruan gazeta gjermane.

“Evropa po humbet konkurencën e saj globale. Bota po bëhet gjithnjë e më shumë kaotike dhe konfliktuoze”, kanë bërë të ditur strategë e njohur gjermanë.

Skenari i dytë është “Perëndimi kundër lindjes”, disa vende të BE-së janë ngrirë nga integrimi evropian, derisa të tjera po bashkohen me vendet e lindjes.

Mundësia tjetër parahsikon ngritjen e ekstremizmit, ndërsa disa shtete po i afrohen modelit politik të Rusisë.

Dokumenti nuk përcakton në mënyrë eksplicite ndonjë prongozë, por “deri në vitin 2040 gjithçka është e mundshme”.

 

Nga Redaksia 05.11.2017 17:41
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.