Zvicër: Mbyllje masive e shitoreve të vogla

Nga Redaksia 25.10.2017 19:13

Në përgjithësi, janë më të kërkuara supermarketet e vegjël të vendosur në qendra të frekuentuara. Ato përshtaten me shprehitë për të blerë në shpejtësi dhe në mënyrë spontane

Tregtia me pakicë në Zvicër gjatë vitit 2016 ka qarkulluar 32.6 miliardë franga, që është për 1 për qind më tepër se gjatë vitit 2015. Por, tendenca e identifikuar prej vitesh e zhdukjes së shitoreve të vogla, ka vazhduar edhe gjatë vitit të fundit, shkruan sda.ch

Numri i transaksioneve gjatë vitit 2016 është ulur në 6731 sish, bën të ditur instituti për hulumtimin e tregut, Nielsen Schweiz. Supermarketet e vegjël kanë arritur ta shtojnë qarkullimin e tyre për 3.6%, discounterët si Aldi dhe Lidl, për 4.4% ndërsa qendrat e mëdha tregtare kanë shënuar humbje.

Në përgjithësi, janë më të kërkuara supermarketet e vegjël të vendosur në qendra të frekuentuara, transmeton albinfo.ch. Ato përshtaten me shprehitë për të blerë në shpejtësi dhe në mënyrë spontane.

Konsumatorët në Zvicër dalin të bëjnë pazar mesatarisht për çdo 2.7 ditë. Shpenzimet mesatare për një blerje janë stabile prej disa vitesh. Në vitin 2016 ato ishin mestarisht 42 franga.

Tri të katërtat e konsumatorëve planifikojnë paraprakisht blerjen por megjithatë, 64 për qind të tyre praktikojnë edhe blerjen spontane. 67 për qind reagojnë ndaj aksioneve, gjegjësisht uljes së çmimeve.

 

Nga Redaksia 25.10.2017 19:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.