Me mantelbardhët shqiptarë në Zvicër

Nga RedaksiaR 24.10.2017 14:52

Në këtë numër të revistës mund të lexoni intervista ekskluzive me një numër mjekësh shqiptarë të Zvicrës, duke filluar nga Prof.Dr. Omer Xhemali

“Me mantelbardhët shqiptarë në Zvicër” është motoja dhe titulli i ballinës së numrit më të ri të revistës “albinfo.ch” që doli këto ditë nga shtypi. Siç e tregon edhe kjo moto, në fokus të këtij numri special është prezantimi i mjekëve dhe punëtorëve tjerë shëndetësorë me prejardhje nga trojet shqiptare, që veprojnë në Zvicër.

Për të krijuar një tabllo të pranisë shqiptare në sferën e shëndetësisë zvicerane, albinfo.ch ka intervistuar një numër mjekësh dhe punëtorësh tjerë shëndetësorë. Ata, duke prezantuar punën e tyre, duke folur për vështirësitë që i kanë ndjekur dhe për sukseset që i kanë arritur në rrugën e tyre profesionale, japin një informacion me vlerë për publikun dhe për punëtorët tjerë shëndetësorë shqiptarë.

Po ashtu, nga Kosova dhe Maqedonia, gazetarët tanë kanë marrë të dhëna rreth ikjes së mjekëve dhe personelit tjetër shëndetësor drejt shteteve perëndimore, dukuri kjo që është cilësuar edhe si “rrjedhje e trurit”.

Në këtë numër të revistës mund të lexoni intervista ekskluzive me një numër mjekësh, duke filluar nga Prof.Dr. Omer Xhemali, mbase mjeku shqiptar me arritjet më të mëdha në profesionin e tij si kardiokirurg dhe për të vazhduar pastaj me mjekët tjerë si: Dr. Bujana Batusha e Dr. Bujar Sopi, (një çift i ri mjekësh), Dr. Avdullah Krasniqi, Dr. Mentor Bilalli, Dr. Valbona Halili, Dr. Gazmend Haliti, Dr. Nait Bajrami dhe Dr. Bujar Beqiri. Ndërkaq këtu prezantohen edhe Antigona Kicaj, infermierja që ka tashmë dy klinika në Winterthur, Fatmire Bajselmani, që udhëheq një spitex në Zug, Gazmend Demiri, që udhëheq një qendër të të moshuarve në Egerkingen etj.

Pra, përveç mjekëve dhe ordinancave të tyre në Zvicër në bllokun tematik të këtij numri prezantohen edhe ofrues shërbimesh tjera si shtëpi të pleqve dhe “spitex”-e, qendra për përkujdesje në shtëpi, të të moshurave dhe personave tjerë në nevojë. Është ky edhe një segment në sferën e shëndetësisë, në të cilin shqiptarët po e gjejnë veten gjithnjë më tepër.

Në bllokun e shëndetësisë të këtij numri, në një kuptim më të gjerë bëjnë pjesë edhe shkrimet mbi varësitë nga lojërat e fatit dhe nga duhani, që janë shkruar mbi bazën e informacioneve që enkas për albinfo.ch kanë ofruar persona kompetentë në nivel të Zvicrës.

Revistën albinfo.ch mund ta merrni dhe ta lexoni, si zakonisht, falas, në ambientet që frekuentojnë shqiptarët në gjithë Zvicrën.

 

Nga RedaksiaR 24.10.2017 14:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.