Sputnik: Konflikti botëror shpërthen në Azi, përfshihet edhe Ballkani

Nga Redaksia 23.10.2017 18:06

Sputnik ka publikuar një analizë ku parashikon se Ballkani do të përfshihet në një konflikt botëror, që do të nisë në kontinentin aziatik.

Filip Kovaçeviç, i cili është profesor i Univesitetit të San Francisco-s por që jep mësim edhe në Universitetin e Malit të Zi, tha për Sputnik se tashmë Ballkani është një nga vatrat e përleshjes mes superfuqive.

“ Pres që të thellohet më tej kriza në Ballkan. Kjo ndodh gjithmonë kur ekziston një ç‘ekuilibër në marrëdhëniet e fuqive të mëdha. Pas dominimit të dukshëm të Perëndimit pas rënies së Bashkimit Sovjetik, në vitet e fundit ka një ndalim të fuqive perëndimore. Shikoni për shembull politikën e jashtme të Bashkimit Evropian që nga viti 2014. Jo vetëm në Ukrainë, Siri, Afganistan, por edhe në Ballkan. Shtrohet pyetja nëse BE ekziston gjithnjë e më shumë si një faktor i politikës së jashtme globale dhe madje edhe rajonale”, thotë Kovaceviç.

Duke elaboruar tezën e tij për portalin e Kremlinit, njohësi i politikës dhe strategjive të fuqive të mëdha parashikon një lëvizje të fortë të Moskës në rajon.

“Për shkak të dinamikës së vakumit të energjisë globale unë besoj se dobësimi i ndikimit kolektiv të BE-së do të përdoret nga Rusia dhe Kina për të forcuar vetë ndikimin e tyre gjeopolitike dhe gjeoekonomike në Ballkan. Në të njëjtën kohë, degradimi i fuqisë së Brukselit do të çojë në humbjen e agjendave kombëtare të Berlinit, Parisit, Vienës dhe Londrës. Situata do të bëhet shumë më komplekse se më parë. Do të dalin aleanca të reja publike dhe sekrete politike dhe ekonomike që do të përfaqësojnë një largim nga ideologjia aktuale atlantike e atlantistëve. Ky do të jetë një lajm i mirë për formimin e elitave të reja politike dhe të ndryshme në Ballkan. Në varësi të suksesit të tyre dhe urtësisë, dhe lidhjes në kuadër të ish-hapësirës politike jugosllave, është e mundur që Ballkani përsëri fillon të veprojë si një subjekt i politikës së vet, jo objekt i politikave të tjera të tilla si është rasti tani”, deklaron Kovaçeviç.

Po ai pasi thotë se roli i NATO-s do të komplikohet, shton se fati i Aleancës së Atlantikut Verior nuk do të zgjidhet në Evropë, por në Azi. E gjitha varet nga rezultati i konfrontimit midis SHBA-së dhe Kinës, e cila tashmë është e qartë.

Por në Ballkan, profesori i njohur shikon si aktor kyç Turqinë, e cila ndryshe në të shkuarën ka një qasje më të pavarur dhe në largësi nga Uashingtoni për situatën.

“Erdogan do të jetë deçiziv në ndërhyrjen e tij kur Perëndimi dhe Rusia do të përlasen realisht dhe fort në Ballkan. Atëherë do ta shohim ku anon peshorja”, thotë Kovaceviç.

Nga Redaksia 23.10.2017 18:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.