Presidenti Thaçi Dekoron ish-Ministrin e Jashtëm Kanadez

Nga RedaksiaR 17.10.2017 14:48

Presidenti Hashim Thaçi ka dekoruar ish-ministrin e Punëve të Jashtme të Kanadasë, Lloyd Axworthy, me urdhrin “Dr. Ibrahim Rugova”.

Në një takim të zhvilluar sot, presidenti e njoftoi ish-shefin e diplomacisë kanadeze për të arriturat e përgjithshme të Kosovës.

Thaçi ka falënderuar Kanadanë për përkrahjen në një periudhë të rëndë të saj por edhe në ndërtimin e shtetit.

Më tej, për kontributin e dhënë në ndërtimin e paqes, zhvillimin e demokracisë si dhe kultivimin e miqësisë ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Kanadasë, presidenti Thaçi e dekoroi ish-ministrin kanadez me urdhrin “Dr. Ibrahim Rugova”.

Ndërsa, ish-ministri Axworthy ndër tjera tha se ndihet  i kënaqur për arritjet e Kosovës në fusha të ndryshme.

Lloyd Axworthy ka qenë shef i diplomacisë kanadeze mes viteve 1996-2000, pra në kohën kur Kosova ishte në luftë për çlirimin e saj, luftë që ishte përkrahur edhe nga Pakti NATO, ku bën pjesë edhe Kanada, që kishte bombarduar Serbinë për 78 ditë.

 

 

Nga RedaksiaR 17.10.2017 14:48
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.