Armë & Naftë: Mbreti saudit në Moskë, si shenjë e lindjes së aleancave të reja

Nga RedaksiaR 12.10.2017 10:13

Mbreti Salman i Arabisë Saudite ishte për një vizitë në Moskë, ku bleu armë ruse, firmosi kontrata në seri u përpoq të gjejë mënyra për të rregulluar, së bashku me Vladimir Putinin, çmimin e naftës. Udhëtimi i Salman tregon shumë për gjendjen e botës.

Komuniste dhe ateiste, Rusia ka qenë prej kohësh “dega” tokësore e ferrit për Riadin. Rënia e Murit të Berlinit nuk i ndryshoi gjërat, sepse lidhjet ndërmjet amerikanëve dhe sauditëve ishin të thella.

Por pastaj Amerika e Bushit vendosi të përmbysë Sadam Huseinin në Irak, duke ia besuar komandën e vendit shumicës shiite, e njëjta rrymë islamike si iranianët, të cilët janë armiq të betuar të sauditëve. Pavarësisht kundërshtimit të Riadit, Barack Obama bëri një kompromis për çështjen bërthamore, i cili i mundësoi Iranit të shpëtojë nga kthetrat e sanksioneve ndërkombëtare, të cilët po e asfiksonin ekonominë e tij. Me abstenim e tyre nga konflikti sirian, Shtetet e Bashkuara kanë rihapur dyert e Lindjes së Mesme edhe për Rusinë, dhe kështu, pavarësisht vardisjes së Donald Trumpit ndaj Riadit, sauditët kanë vendosur të bëjnë ujdi me Moskën.

Interesat përtej naftës

Situata rajonale i shtyu ata në këtë drejtim, duke filluar me naftën, burimi kryesor i rusëve dhe sauditëve, të cilët në një fazë të vështirë ekonomike ndajnë interesin për të kontrolluar çmimet për fuçi. Ata e kishin bërë këtë në dhjetor 2016, duke gjetur një marrëveshje që parashikonte një ulje të prodhimit nga vendet eksportuese. Sot, Putini përpiqet të zgjasë marrëveshjen, e cila duhet të përfundojë vitin e ardhshëm. Kjo është arsyeja pse ai ka takuar një herë Presidentin e Venezuelës dhe tani priti Mbretin Salman. Por në kundërshtim me atë që konspiratorët besojnë, nuk është vetëm nafta.

Në skenën e Lindjes së Mesme, rusët dhe sauditët janë në përplasje, sepse Moska është aleate e Iranit dhe regjimit sirian, dy armiq të Arabisë Saudite. Riadi dhe Moska nuk janë front i përbashkët në rajon, por referendumi për pavarësinë e kurdëve irakenë ndryshon shumë gjëra në Lindjen e Mesme.

Shtetet e rajonit po zbulojnë me shpejtësi se, përtej rivaliteteve të tyre dhe përplasjes mes shiitëve dhe sunitëve, duhet të gjejnë mënyrën për të bashkëjetuar, me qëllim pengimin e një ndryshimi të kufijve të tyre kombëtarë. Ka kurdë në katër prej këtyre vendeve, sunitë në Irakun me shumicë shiite dhe shiitë në Arabi Saudite, ku janë të përqëndruar në zonat më të pasura me naftë.

Raison d’État bën të pashmangshme një aleancë mes fuqive në Lindjen e Mesme dhe kështu, në Rusi, sovrani saudit e gjen veten duke bërë ujdi me një aleat të Iranit. / France Inter – Bota.al

 

Nga RedaksiaR 12.10.2017 10:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.