Zvicra prezanton bankënotën e re 10 frangëshe

Nga RedaksiaR 12.10.2017 08:55

Elementi kryesor dallues i kësaj bankënote është koha. Bankënota e re hyn në qarkullim të mërkurën që vjen, më 18 tetor

Nga sot, e mërkurë 11 tetor, Zvicra është prezantaur bankënota e re 10 frangëshe. Prezantimin e ka bërë paraditen e sotme në Bernë, Fritz Zurbrügg, zëvendësdrejtor i Bankës Nacionale të Zvicrës. 

Elementi ose motivi kryesor dallues i kësaj bankënote është koha, shkruan srf.ch. Në anën e përparme, ballore, duken duart e zgjatura të një dirigjenti dhe një glob ku dallohen  zonat kohore të botës, transmeton albinfo.ch. Ndërsa në anën e prapme duket një  mekanizëm ore. Ngjyra e kartmonedhës së re është e verdha ndërsa formati është pak më i vogël se ai i 10 frangëshes aktuale.

Bankënota e re hyn në qarkullim të mërkurën që vjen, më 18 tetor.

Banka Nacionale e Zvicrës në mënyrë të vazhdueshme po i tërheq nga qarkullimi bankënotat e vjetra. Vetëm kur të gjitha bankënotat e serisë së re futen në qarkullim, banka monetare do të shpallë tërheqjen e kartmonedhave të vjetra.

 

Nga RedaksiaR 12.10.2017 08:55
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.