Nesër një asteroid do të kalojë një ‘fije floku’ larg Tokës

Nga RedaksiaR 12.10.2017 08:37

Shkencëtarët e NASA-s po vëzhgojnë hap pas hapi një asteroid që pritet të kalojë pranë Tokës ditët e nesërme.

Asteroidi, i quajtur “ TC4”, nuk është parë për pesë vjet që kur u zbulua për herë të parë në vitin 2012, mes frikës se mund të fluturonte në mënyrë të rrezikshme afër Tokës, transmeton Syri.

NASA parashikon që TC4-ra do të fluturojë afër Tokës më 12 tetor, në një distancë prej rreth 27,000 miljesh, duke i dhënë shkencëtarëve një mundësi për të testuar teknologjinë e mbrojtjes planetare.

Rruga e asteroidit është përshkruar nga shkencëtarët, në terma astronomikë, si nje “fije floku” larg.

“Shkencëtarët gjithmonë e kanë vlerësuar njohjen kur një asteroid do të bëjë një qasje të afërt dhe të kalojë në mënyrë të sigurt në Tokë, sepse ata mund të bëjnë përgatitjet për të mbledhur të dhëna për të karakterizuar dhe mësuar sa më shumë të jetë e mundur në lidhje me të”. tha Michael Kelley, shkencëtar i programit dhe shtabi i NASA-s për fushatën e vëzhgimit të “TC4”

 

Nga RedaksiaR 12.10.2017 08:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.