Mbishkrimi 3.200 vjeçar zbulon një sekret të lashtë

Nga RedaksiaR 11.10.2017 13:56

Një ekip arkeologësh zviceran dhe holandez, të cilët e deshifruan mbishkrimin në një pllakë guri të vjetër 3,200 vite, mendojnë se kanë zgjidhur “një nga misteret më të mëdha arkeologjike të Mesdheut”.

Një frizë prej 29 metrash, e gjetur më 1878 në territorin e Turqisë së sotme, mbart mbishkrimin më të gjatë hieroglifik në botë nga Epoka e Bronzit, transmeton zeri.info.

Fjala është për mbishkrimin në gjuhën luviane që u dha shkencëtarëve një pasqyrë në kauzën e shkatërrimit të civilizimeve të fuqishme dhe të përparuara në atë kohë.

Është përmendur pushtimi nga flota e mbretërisë së bashkuar nga Azia e vogël, e cila u krye në qytetet e bregut lindor të Mesdheut. Kjo "konfederatë detare e plaçkitjeve" ka të ngjarë të jetë shkaku i rënies së kombeve të Epokës së Bronzit.

 

Studiuesit besojnë se mbishkrimi u bë në vitin 1190 para Krishtit dhe u porosit nga Kupanta Kurunta, mbret i shtetit të Miras.

Ai në një aleancë me shtetet e tjera Anatoliane e pushtoi Egjiptin e lashtë dhe shtetet e tjera në rajonin e Mesdheut, gjatë dhe në fund të Epokës së Bronzit. 

Shkencëtarët kanë supozuar më parë se pushtuesit ishin ata që çuan në rrëzimin e civilizimeve dominuese në atë periudhë, por identiteti i pushtuesve nuk u zbulua kurrë. Arkeologët i quajtën pushtuesit “detarët trojanë”./Zeri

 

Nga RedaksiaR 11.10.2017 13:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.