Messi me një het-trik historik kualifikon Argjentinën në Kampionatin Botëror 2018 (VIDEO)

Nga Redaksia 11.10.2017 13:05

Atëherë kur Argjentina kishte më së shumti nevojë për Lionel Messin ai shfaqet dhe atë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Kombëtarja e Argjentinës fitoi me rezultat 1-3 ndaj Ekuadorit dhe kështu u kualifikua në Kampionatin Botëror që do të mbahet në Rusi në vitin 2018.

Mysafirët e filluan takimin në mënyrën me të keqe të mundshme, kjo pasi në minutën e parë Ekuadori shënoi me anë të Romario Ibarra.

Pas kësaj në skenë doli Messi i cili mori gjithë Argjentinën në supe.

Ai së pari shënoi në minutën e 12-të pas asistimit nga Angel Di Maria dhe pastaj edhe një herë në minutën e 20-të dhe kështu skuadrat shkuan në pushim me rezultat 1-2.

 

Het-triku nga ylli i Barcelonës u kompletua në minutën e 62-të pas asistimit të Enzo Perez.

Pas kësaj fitore Argjentina kualifikohet në Kupën e Botës si e treta e grupit me 28 pikë nga 18 takime.

Në vendin e parë përfundoi Brazili me 41 pikë, i ndjekur nga Uruguai me 31. Edhe Kolumbia vazhdon me tej me 27 pikë, kurse Peru që renditet e pesta do kërkojë pjesëmarrjen në këtë garë nëpërmjet fazës ‘play-off’. Formacionet zyrtare nga takimi:

Argjentina: Romero; Mercado, Mascherano, Otamendi, Acuña; Pérez, Biglia; Salvio (Fazio’), Messi, Di María (Paredes 84’); Benedetto (Icardi 76’).

Ekuadori: Banguera; Velasco, Aimar, Arboleda, Ramírez; Orejuela; Ibarra, Intriago (Uchuari’), Cevallos (Valencia 41’), Ibarra; Ordóñez (Estrada Martinez 54’). /Telegrafi/

Nga Redaksia 11.10.2017 13:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.