Zvicra në mesin e 13 vendeve më të sigurta, më të lira dhe më të pastra

Nga RedaksiaR 10.10.2017 14:05

Në këtë raport është marrë parasysh siguria, burimet natyrore, qëndrueshmërinë e infrastrukturës, shëndetin dhe higjienën, dhe konkurrencën e çmimeve

“Raporti i Konkurrueshmërisë në Turizëm dhe Turizëm” i Forumit Ekonomik Botëror, i cili publikohet çdo dy vjet ka bërë një renditje me 13 vendet më të sigurta, më të lira dhe më të pastra për t’u vizuar nga një turist, shkruan ‘uk.businessinsider.com’.

Në këtë raport është marrë parasysh siguria, burimet natyrore, qëndrueshmërinë e infrastrukturës, shëndetin dhe higjienën, dhe konkurrencën e çmimeve, përcjell albinfo.ch.

Të gjitha këto vlerësime japin rezultatin përfundimtar, ku Spanja ndodhet në vendin e parë, derisa Zvicra ndodhet në atë të dhjetë. Rezultatet janë nga 1 deri në 7.

Asnjë vend nuk mori notën maksimale 7, kurse një numër vendesh kanë marrë rreth 6.

Destinacionet evropiane kryesojnë në tre vendet e para, ndërsa një shtet nga Azia është në atë të katërt.

Zvicra ka marrë notën 4.94. Industria e turizmit është shumë e rëndësishme për ekonominë e Zvicrës, veçanërisht për disa vende alpike që janë më pak të zhvilluara. Pjesa më e madhe e sektorit të turizmit në vend ka aktivitete rekreative, duke përfshirë ski dhe hiking.

 

Renditja

 1. Singapori 4.85
 2. Austria 4.86
 3. Hong Kong 4.86
 4. Zvicra 4.94
 5. Kanada 4.97
 6. Italia 4.99
 7. Australia 5.10
 8. Amerika 5.12
 9. Anglia 5.20
 10. Japonia 5.26
 11. Gjermania 5.28
 12. Franca 5.32
 13. Spanja 5.43

Nga RedaksiaR 10.10.2017 14:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.