Hapet një paralele e gjuhës shqipe në Holzkirchen të Gjermanisë

Nga RedaksiaR 09.10.2017 08:49

Në Holzkirchen të Gjermanisë, Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari, së bashku me këshillin e prindërve të këtij qyteti dhe në praninë e telave të çiftelisë dhe të gitares bënë hapjen e klasës në gjuhën shqipe.

Të pranishëm ishin prindërit e nxënësve dhe kryetari i KMPGJSH-së, Mustafë Krasniqi.
Krasniqi ndër të tjera theksoi rëndësinë e mësimit shqip dhe sfidat e mëdha në këtë rrugëtim që do të sfidohen mësimdhënësit në bashkëpunim me këshillat e prindërve dhe Këshillin për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari.

Të pranishmëve iu drejtua edhe koordinatori i Këshillit të prindërve të këtij qyteti, Hakif Qerimi, ku ndër të tjera tha: “Ishte një privilegj për mua dhe tërë Këshillin, ka mbi një vit që në bashkëpunim me Krasniqin bëjmë përpjekje të hapim shkollat dhe sot u arrit ky qëllim, ku jam tepër i lumtur që po e fillojmë mësimin me 26 nxënës, e shpresojë që së shpejti të kemi dyfishin e këtij numri të nxënësve”.

Pas fjalës së koordinatorit Hakif Qerimi, mësuesja Blerina Vali iu drejtua nxënësve dhe prindërve me një gjuhë të ëmbël e të afërt për nxënës dhe prindër, foli për mënyrën e mësimit dhe rëndësinë e gjuhës, si dhe premtoi se me një bashkëpunim mësues, nxënës dhe prind do të kemi sukses, mbase dhe shkëndijat e rrezes së diellit do t’i ndiejmë atëherë kurë fëmijët tanë nuk belbëzojnë në gjuhën shqipe.

Në fund u dhanë dy pika muzikore të akorduara nga nxënësit e posafilluar, që në hapat e parë u pa serioziteti dhe dëshira që zëri i shqipes të kumbojë aty ku ka shqiptarë. Tërë kësaj madhështie ia shtoi vlerën shqiponja jonë dy krenare dhe kënga “Jem Ilira”, të kënduar nga nxënësit, e përcjellë nga prindërit.

Nxënësve kryetari Krasniqi iu ofroi librat, që ditë më parë i kishte marrë nga Konsullata e Republikës së Kosovës, që dhe vlerësoi lart përpjekjet e dy konsullatave tona shqiptare, të Shqipërisë dhe Kosovës, përfaqësuesit e të cilave janë të pranishëm në çdo takim të KMPGJSH-së. Gjë që ky bashkëpunim i KMPGJSH-së me Konsullata i inkurajoi më tepër prindërit dhe me duartrokitje përshëndetën këtë kontribut të tyre që u përcoll deri te prindërit përmes Krasniqit.
Në fund morën një foto të përbashkët dhe uruan që të ketë kjo nismë suksese të mëtutjeshme dhe rrugë të mbarë!

Fatmire Krasniqi

 

Nga RedaksiaR 09.10.2017 08:49
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.