Të huajt mund të humbin “vizën” kur abuzojnë me ndihmat sociale

Nga RedaksiaR 02.10.2017 14:15

Në Zvicër gjatë vitit 2015 ndihma sociale kanë marrë 265626 persona, transmeton albinfo.ch. Pothuajse gjysma e tyre kanë qenë me leje qëndrimi B ose leje qëndrimi të përhershme, Vizë C

E drejta e qëndrimit për një të huaj në Zvicër mund të humbet jo vetëm në rast se ai ka kryer ndonjë vepër penale. Ligji për të Huajt parasheh që edhe shfrytëzimi i tepërt dhe i pandërprerë për një kohë të gjatë i ndihmave sociale mund të jetë shkas që kantonet t`ia anulojnë dikuj vizën B ose C.

Mirëpo, sipas një sondazhi që ka bërë “SonntagsZeitung” në kantonet e Zvicrës Gjermane, ato e bëjnë shumë rrallë një gjë të tillë. Kështu, Kantoni Basel-Stadt gjatë vitit të kaluar për këtë shkak u ka hequr lejet e qëndrimit 15 vetave, ai i Bernës, 11, i Basellandit, 8 ndërsa Aargau, dy vetave.

Nga ana tjetër, në Zvicër gjatë vitit 2015 ndihma sociale kanë marrë 265626 persona, transmeton albinfo.ch. Pothuajse gjysma e tyre kanë qenë me leje qëndrimi B ose leje qëndrimi të përhershme, Vizë C.

Shikuar nga perspektiva e komunave, kjo praktikë është e padrejtë, pasi që janë komunat ato që detyrohen të paguajnë pjesën më të madhe të ndihmave sociale.

Dukuria e abuzimit me ndihmat sociale është vënë sërish në fokus, pas daljes në media të rastit të imamit libian nga Biel/Bienne, Abu Ramadan. Ai akuzohet se ka përfituar pa të drejtë rreth 600 mijë franga në emër të ndihmave sociale, transmeton albinfo.ch. Ndërsa së fundi, statusi i refugjatit atij i është hequr për shkak të vizitave të shumta që ka bërë në shtetin e tij të prejardhjes, në Libi, shtet nga i cili ai kishte deklaruar se ishte i ndjekur.

 

Nga RedaksiaR 02.10.2017 14:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.