A shërohen mushkëritë e duhanpirësve pasi ata heqin dorë nga ky ves?

Nga Redaksia 19.09.2017 19:53

Pirja e duhanit ka efekte të dëmshme në shëndetin e trupit të njeriut, por zona më e goditur nga to janë mushkëritë.

Pyetja që e bëjnë shpesh ata që konsumojnë duhan është se a do të shërohen mushkëritë e tyre nëse ata heqin dorë nga ky ves, transmeton portali arbresh.info

Dhe përgjigjja e shkencëtarëve është: Po, mushkëritë shërohen deri në një masë.

Dr. Norman Edelman, këshilltar i lartë shkencor i Shoqatës Amerikane të mushkërive dhe një specialist i mjekësisë pulmonare ka theksuar se duhet kohë që mushkëritë e një duhan pirësi të shërohen shpejt, por ka shtuar se sapo ndaloni së konsumuari duhan ky organ fillon procesin e shërimit.

Mushkëritë e personave që pijnë duhan janë më të trasha dhe prodhojnë mukus. Mukusi bllokon rrugët e frymarrjes dhe shkakton kollë, gjithashtu shkakton edhe infeksione tjera që mund të dërgojnë deri te bronhiti kronik.

Në përgjithësi, sapo një person vendos të heq dorë nga duhani, ndodhin ndisa ndryshime afatshkurta  në mushëkëri. Më pak fjalë, ëntja e mushkërive ulet dhe rrugët e frymarrjes preken më pak mga mukusi. Qelizat e reja mund të rriten dhe këto shërbejnë për pastrimin e plotë të sekrecioneve.

Ai shton se 10 vitë pas ndërprerjes së pirjes së duhanit, gjasat për t’u prekur nga kanceri në mushkëri janë shumë të vogla./arbresh.info/

 

Nga Redaksia 19.09.2017 19:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.