Organizimi i jetës publike në Bujanoc!

Nga Redaksia 14.09.2017 21:30

Serbia ka kohë që komunën tonë e trajton si s’ka më keq! Jashtë mosinteresimit të saj ekonomik e politik karshi komunës sonë, Serbia vazhdimisht është interesuar të prishë organizimin e jetës sonë shoqërore.

Pushtetet lokale kanë qenë të pafuqishme deri më tani kundrejt kësaj tendence sistematike shtetërore serbe.                              

Pra, qytetari i komunës sonë, kryesisht ai i përkatësisë etnike shqiptare, bartë në qafë me vite të tëra një medalje me dy anë, në njërën neglizhencën dhe amatorizmin e politikanëve lokalë dhe në tjetrën diskriminim e dhunën sistematike të shtetit serb. 

Mungesa e një auditimi e mbikëqyrje normale, ka bërë që shumë institucione në komunën tonë të mos funksionojnë si duhet. Ky fenomen është instaluar qëllimshëm në qytetin tonë, për të prishur organizimin e mirëfilltë të jetës sonë publike. 

P.sh shteti serb ka kohë që ka hequr dorë nga inspektimi i organizimit të shkollave shqipe në komunën tonë, duke mundësuar kështu një katrahurë të organizimit nëpër këto institucione që do të duhej të prodhonin dije. 

Më pastaj, shteti paraqitet i verbër para fenomenit të bastoreve dhe kazinove në qytetin tonë. Nuk ka shanse në asnjë qytet tjetër të Serbisë të funksionojnë kaq shumë veprimtari të paligjshme e kriminale si në qytetin tonë. Edhe në ato zona ku se lejon as ligji e as morali, afër shkollave p.sh. Për të shkapërderdhë e çorientuar ekonominë e qytetarëve tanë, ashtu të shkatërruar. 

Prania e policëve rrugorë, me dënime e shantazhe karshi qytetarëve tanë të varfër, që nuk ndodhë në asnjë qytet tjetër në Serbi. Mjafton të shkoni deri në Vranjë p.sh, e ta vërtetoni. Nuk ka as edhe një shans të ketë kontrolle rutinore, si ndodhë të ne p.sh mbrapa godinës së Kuvendit Komunal me policinë rrugore, mu në qendër të qytetit. Postblloqet mobile të policëve rrugorë, i gjenë aty disa herë gjatë ditës, ku në kushte normale do të duhej të qarkullonin lirshëm njerëzit. 

Kështu, diskriminon në mënyrë demokratike e moderne Serbia, qytetarët shqiptarë të komunës sonë, që i mbanë dhunshëm e keqtrajtueshëm nën administrim. 

Shkruar nga Drilon Hyseni-Bujanoc

Opinionet e autorit janë personale dhe nuk paraqesin domosdoshmërish edhe mendimin e Portalit Informativ-TITULLI

 

Nga Redaksia 14.09.2017 21:30
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.