A e dini diferencën mes limonit dhe limonit jeshil

Nga Redaksia 10.08.2017 19:17

Limoni dhe lime ( shumë i ngjashëm me limonin me ngjyrë të verdhë) janë fruta të ngjashme tropikale prandaj dhe shumë njerëz i ngatërrojnë. Ata i ngjajnë njëri-tjetrit në shije, në formë dhe në profilin ushqimor, por ajo çka duhet ta dini është se në të vërtetë ato ndryshojnë shumë.

Shkencërisht, limonat janë të njohur si Citrus Lemon, ndërsa limes ( limonat jeshil) quhen Citrus aurantifolia. Limonat janë më të mëdha se limet dhe janë më të tharta, ndryshe nga limet të cilat mund të jenë të hidhura ose të ëmbla varësisht nga lloji.Limonat janë formë ovale ndërsa limet janë të rrumbullakëta. Ama të dyja kanë shumë vitaminë C. Limes janë gjithashtu të pasura me vitaminë A, ndërsa limoni përmban shumë kalium dhe acid folik.

Limonët dhe limet kanë një profil të ngjashëm ushqimor. Ato përmbajnë pothuajse të njëjtat vitamina dhe minerale dhe gjithashtu janë plot me antioksidantë të cilët mund të luftojnë kancerin.
Të dyja frutat janë shumë të shëndetshme, prandaj ekspertët rekomandojnë shtimin e tyre në dietën tuaj.shije.al

Nga Redaksia 10.08.2017 19:17
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.