Informim për pasaportën zvicerane nga aktivistë shqiptarë të SP-së

Nga RedaksiaI 10.08.2017 10:26

Për shumë njerëz me shtetësi të huaj “treni i fundit” për të marrë pjesë në politikën zvicerane kalon në fund të vitit 2017, pasi që nga 1 janari 2018 ashpërsohet ligji për natyralizim. Në mënyrë që sa më shumë të huaj të përfitojnë nga mundësia ligjore, Partia Socialdemokrate e Cyrihut (SP) organizon më 26 gusht një mbrëmje informative, shkruan Islam Alijaj, transmeton albinfo.ch. Me atë rast të pranishmit do të njoftohen lidhur me ndryshimet e pritshme të procedurës së natyralizimit dhe lidhur me mundësitë që të huajt kanë për tu angazhuar në politikën zvicerane.

Siç thuhet në një ftesë publike për pjesëmarrje, të dërguar nga SP Zürich 3 dhe 9 si dhe SP Migrantët, Zürich, mbrëmja informative mbahet me fillim në orën 19.30 dhe përfundim në orën 21 e 30, në sekretariaton e SP-së, Cyrih (Gartenhofstrasse 15, 8004 Zürich).

Me këtë rast do të ketë edhe një debat me katër kandidatët shqiptarozviceranë për zgjedhjet komunale të Cyrihut. Ata janë: Kadire Idrizi, Reis Luzhnica, Sefedin Tairi dhe Islam Alijaj, transmeton albinfo.ch. Të përmendurit do t`u përgjigjen pyetjeve lidhur me natyralizimin dhe pjesëmarrjen e migrantëve në jetën politike në Zvicër.

Si mysafir special në këtë mbrëmje është ftuar politikani i njohur i SP-së nga Badeni (Aargau) Florim Kadriu, i cili do të flasë lidhur me aktivitetet e SP migrantët. Kadriu po ashtu do të rrëfejë “nga dora e parë” rreth rastit të turkes së re Funda Yilmaz, pasi që ai e ka përcjellë nga afër atë në cilësinë e këshilltarit për natyralizim në SP dhe në fushatën e natyralizimit në kuadrin e sindikatës UNIA, thuhet në tekstin e ftesës.

Nga RedaksiaI 10.08.2017 10:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.