Çka u rrezikon shëndetin gjunjëve tuaj?

Nga Redaksia 03.08.2017 10:15

Shumë njerëz janë të shqetësuar se përplasja, në ndonjë trotuar, është gjëja më e keqe për gjunjët e tyre.

Por vrapimi nuk është sport i vetëm që rrezikon të dëmtojë nyjet sipas shkencëtarëve.

Peshëngritja dhe luajtja futboll në distanca të gjata, kanë mundësi të rrisin rrezikun e vuajtjes nga tre deri në shtatë herë të osteoartritit në gjunjë.

Kjo është në krahasim me lojtarët e basketbollit, boksierët dhe atletët e pistave dhe fushave, gjetën studiuesit, nga Queensland.

Studimi, i botuar në Journal of Athletic Training, u përqëndrua në atletët profesionistë – duke sugjeruar se ndikimi nuk do të ishte aq i ashpër për personin mesatar që luanin sport disa herë në javë.

Megjithatë, hulumtimi thekson se disa sporte dallojnë me njëra tjetrën sa i përket dëmtimit të nyjeve.

 

Nga Redaksia 03.08.2017 10:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.