‘Carolina Reapaer’, speci më djegës në botë (Video)

Nga Redaksia 03.08.2017 10:04

Të gjithë specat djegës maten nga njësitë matëse të Scoville, e cila tregon se sa është djegës një spec i caktuar. Niveli i djegësisë fillon nga 5000 deri në 600.000 ndërsa Carolina Reaper ka kaluar çdo limit i cili vjen me 1, 569,000 njësi, më djegësi në botë, transmeton lajmi.net

Njihuni me “Smokin ‘” Ed Currie. Ai është njeriu që kultivoi piperin më të nxehtë në botë – “Carolina Reaper”. Për tre dekadat e fundit, Currie ka thyer kufijtë e specave më djegës. Duke folur nga femra e tij në Karolinën e Jugut, ai thotë se ka një numër ekzemplarësh të fshehtë për të cilët pretendon se janë edhe më të nxehtë se Reaper-i i tij i famshëm.

Që nga hera e parë kur ky spec doli në shitje, u hodhën shumë video në youtube tnë cilat u filmuan momentet e njerëzve që provuan për herë të parë këtë spec. Reagimet e tyre janë të papërmbajtshëm, ai kalon çdo limit por nuk është i dëmshëm për organizmin e njeriut.

Për më shumë, në videon e mëposhtme, shikoni reagimet e njerëzve që e provuan për herë të parë.  /Lajmi.net/


Nga Redaksia 03.08.2017 10:04
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.