Vuçiq në Washington për marrëdhëniet me Kosovën e Rusinë

Nga Redaksia 17.07.2017 12:07

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili gjendet në Washington, pret edhe bisedime për djegien e Ambasadës amerikane në Beograd dhe për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi, transmeton Koha.net.

Ai ka paralajmëruar se në takimin e të hënës me zyrtarë amerikanë do të bisedojë për marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën si dhe për ato me Rusinë.

“Nga paralajmërimet e shoh se atyre do t’iu interesojnë raportet e Beogradit ndaj Prishtinës dhe ato ndaj Rusisë. Ne do të flasim për qëndrimet tona dhe do të përpiqemi të marrim përkrahjen për politikën e seriozitetit, përgjegjësisë dhe zgjidhjes së problemeve në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë Vuçiq, përcjel aljazzera.

Ai ka paralajmëruar se do të bisedojë edhe për atë që ai e quan neutralitet ushtarak të Serbisë, për bashkëpunimin e forcave të armatosura serbe e amerikane si dhe për pjesëmarrjen e përbashkët të tyre në misionet ndërkombëtare me flamurin e KB-së.

Por kësaj, sipas tij, qëllimi është që të bisedohet edhe se si Serbia mund t’i ndihmojë vazhdimit të luftës kundër terrorizmit.

“Deri më tash kemi ndihmuar me municion, me sasi të konsiderueshme armatimesh e pajisjesh”, ka shtuar Vuçiq.

Më të rëndësishmin Vuçiq e ka cilësuar takimin e paralajmëruar me nënkryetarin amerikan Mike Pence.

 

Nga Redaksia 17.07.2017 12:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.