Gjithnjë e më shumë fëmijë adaptojnë zviceranët

Nga Redaksia 17.07.2017 11:30

Vitin e kaluar 363 fëmijë gjetën një shtëpi të re në Zvicër.

Që nga viti 2015 numri i birësimeve në Zvicër është rritur përsëri. 363 fëmijë – dhe kështu dhjetë për qind më shumë se në vitin e kaluar  kanë gjetur një familje të re në vitin 2016, siç raportohet nga «Schweiz am Wochenende», përcjell albinfo.ch.

Kjo prirje pritet të përforcohet edhe më tej në vitin 2018. Për ato çift edhe çiftet homoseksuale në një partneritet të regjistruar mund t’i njohin fëmijët e tyre si të vetin.

Ky përshtatje në të drejtën e adoptimit është për shkak të një vendimi të Këshillit Federal. “Sigurisht që ka nevojë për të kapur çiftet që nuk kanë qenë në gjendje të adoptojnë fëmijët e tyre të rritur”, thotë Judith Wyder, një ekspert për adoptimin në Zyrën Federale Zvicerane të Drejtësisë për «Schweiz am Wochenende»

Rishikimi i ligjit parashikon gjithashtu që prindërit të lejohen të adaptojnë nën 28 vjeç dhe jo si më parë vetëm në 35 vjet. Dhe një çift nuk duhet të ketë jetuar në një marrëdhënie për të paktën pesë vjet. Tri vjet do të jenë të mjaftueshme.

 

Nga Redaksia 17.07.2017 11:30
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.