Rilindja me zemër e Luginës!

Nga Redaksia 30.06.2017 08:53

Fitoret e mëdha të dy forcave politike në Kosovë e Shqipëri, respektivisht Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe Partisë Socialiste, në zgjedhjet e fundit, padyshim se duhet reflektuar edhe në trevat etnike ku jetojnë shqiptarët.

Mbas formimit të qeverive në dy shtetet amë, popullata shqiptare e Luginës së Preshevës, në këtë aspekt, meriton një unifikim të spektrit politik të brendshëm dhe një qasje të re politike nga faktori relevantë politikë shqiptarë, për problemet e kamotshme që preokupojnë këta shqiptarë, e që kryesisht vijnë nga instancat e larta shtetërore serbe! 

Një shembull tipik i kësaj natyre, është intervenimi i këtij faktori politik për unifikimin e partive politike shqiptare në Maqedoni. Shqiptarët sot atje gëzojnë postin e hiq më pak se të Kryetarit të Parlamentit të shtetit. 

Në këtë kontekst, vetëm faktorit politik shqiptar të Luginës i mungon unifikimi i sinqertë në çështjet me karakter nacional. 

Ky spektër politik, kështu i përçarë siç është tani, vetëm sa i ndihmon rrugëtimit të Serbisë drejtë aspiratave evropiane. Serbia, mund të arsyetohet edhe para Bashkësisë Evropiane, edhe para të gjithë faktorëve politikë, për padrejtësitë që i bënë shqiptarëve të Luginës, me që realisht një pjesë të tyre i ka edhe nën ombrellën e qeverisë së re. 

Faktori politik shqiptar i Luginës, i ndarë në dysh në përfaqësimin pro dhe kundër në instanca më të larta politike, vetëm sa e vështirëson çështjen e Luginës.

Përfshirja pa kushte e një pjese të faktorit politik shqiptar të Luginës në qeverinë e re të Serbisë, është një tentativë e vetmuar dhe e dëmshme për popullatën shqiptare të kësaj treve etnike.

Kësisoj, duket sikur në pafundësi flitet për problemet e shqiptarëve të Luginës, e zgjidhjet për to sa shkojnë e bëhen të pamundura. 

Duke theksuar faktin se kjo përfshirje në qeveri e shqiptarëve të Luginës, nuk ka qenë as transparente e as e logjikshme, kjo risi, që madje ndodhë për herë të parë në historinë e kësaj popullsie shqiptare, padyshim se mund të shkaktojë pasoja të pa kthyeshme për njerëzit e thjeshtë, që mes hallesh mezi shtynë ditët. 

Rilindja me zemër e Luginës do të nënkuptonte një unifikim të politikës nacionale shqiptare, nën direktiva të qeverisë së Shqipërisë e të Kosovës. Njëjtë siç bënë Serbia me serbët e saj në Kosovë.

Atëherë mund të flitet për raportet e barabarta mes shqiptarëve dhe serbëve dhe reciprocitetet normale në mes tyre.

Shkruar nga Drilon Hyseni-Bujanoc;

Opinionet e autorit janë personale dhe nuk paraqesin domosdoshmërish edhe mendimin e Portalit Informativ-TITULLI

 

Nga Redaksia 30.06.2017 08:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.