Moutier vendos sot: Me Bernën apo me Juran!

Nga RedaksiaR 19.06.2017 09:47

Vota e rreth 4500 personave do të vendosë këtë ndryshim të madh në jetën e komunës në fjalë dhe dy kantoneve përkatëse

Sot, qytetarët me të drejtë vote në qytetin dhe komunën Moutier të pjesës frankofone të Kantonit të Bernës votohet për ose kundër kalimit në Kantonin Jura. Vota e rreth 4500 personave do të vendosë këtë ndryshim të madh në jetën e komunës në fjalë dhe dy kantoneve përkatëse, shkruan srf.ch

Rezultati i votimit pritet të bëhet i ditur në orët e pasdites së sotme.

Mbikëqyrësit nga federata do të bëjnë vëzhgimin e votimit në vendvotimet e kësaj komune, transmeton albinfo.ch. Po ashtu në numërimin e votave do të jenë të pranishëm edhe juristët nga Zyra Federale për Drejtësi. Ata do të bëjnë krahasimin e dokumenteve të votimit me regjistrat e votimit. Autoritetet federale reagojnë me këtë masë për të parandaluar paralajmërimet e përhapura sipas të cilave me votimin me postë kanë ndodhur parregullsi. Fjala është për votat e banorëve të shtëpive të pleqve.

Katër vite më parë, në vitin 2013 qytetarët e regjionit të Jura-s së Bernës në një referendum kishin votuar me shumicë për të mbetur në Bernë. Çështja që shtrohej ishte themelimi i një kantoni tjetër ose bashkimi me kantonin ekzistues frankofon të Jura-s. Por qyteti Moutier, më i madhi i këtij regjioni, kishte votuar për dalje nga Berna, transmeton albinfo.ch. Ndërsa pasi që ishte mbivotuar nga pjesët tjera të regjionit, ishte detyruar të vazhdonte qëndrimin brenda kantonit të Bernës.

Autoritetet e qytetit Moutier të Kantonit të Bernës u kanë bërë apel të dy komiteteve të referendumit që mbahet këtë të diele – për dhe kundër daljes nga kantoni – që të ruajnë arsyen dhe gjakftohtësinë.

Deri në shpalljen e rezultateve, ithtarët e dy kampeve duhet të mos largohen nga vendet ku do të manifestojnë. Veç kësaj në apel thuhet në mënyrë të qartë: integriteti personal dhe pasuria private duhet të respektohen me çdo kusht, transmeton albinfo.ch Ky ton i apelit vjen për shkakun se në referendumet e mbajtura në vitet `70 të shekullit të kaluar gjendja ka rrëshqitur në dhunë.

http://www.albinfo.ch/moutier-vendos-sot-me-bernen-apo-me-juran/

Nga RedaksiaR 19.06.2017 09:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.