Haliti: Administrata e obliguar ndaj dekretit qeveritar 20%

Nga Redaksia 12.05.2017 10:56

Fadil Haliti, në muajin prill është zgjedhur kryeshef i administratës komunale në Bujanoc cili thotë se do të angazhohet për efikasitet në punë dhe me përgjegjësi.

Ai gjatë një interviste për Titulli.com foli edhe për uljen koeficientit apo pagesës për punëtorë të caktuar. 

“Sipas këtij dekret-ligji qeveritar vetëm 20% e  të punësuarve në administratën komunale ju lejohet të kenë thirrjen-titullin e këshilltarit të pavarur”, theksoi Haliti. 

 

Në udhëheqjen e kaluar është  premtuar për organizim të ri të  administratës komunale,cilat janë këto ndryshime? 

Haliti: Po, ne kemi premtua një organizim të ri të administratës komunale. Si fillim,në administratë si organ unik kemi formua 9 njësi themelore organizative për kryerjen e veprimtarive administrative , për ndryshe Drejtori . Një Drejtori e kemi ndarë  në dy drejtori, drejtoria për shërbime publike dhe drejtoria për shërbime shoqërore. Kemi formua edhe një drejtori të re. Ndërmarrjen publike ,,Drejtorin për  ndërtim“ e kemi integrua në  kuadër  të  administratës komunale, e cila tani quhet “Drejtoria për investime dhe zhvillim“. Në kuadër të drejtorateve kemi formua shërbime të reja, të cilat janë shërbimi për prokurime publike, shërbimi i përkthyesve, zyrën e të rinjve dhe në  kabinetin e kryetarit të  komunës kemi formua Zyrën për Diasporë.

Vlen të ceket se përmes kuvendit komunal kemi aprovua vendimin e ri mbi  administratën komunale,  ndërsa përmes këshillit komunal kemi aprovua rregulloren e re mbi sistematizimin e vendeve të punës.

 

Disa nga punonjësit e administratës janë ankuar se u është zvogëluar koeficienti i punës që ka ndikuar edhe në pagesën e tyre mujore? 

Haliti: Jo, nuk është e vërtet se ju kemi zvogëlua koeficientin, por e vërteta qëndron se u kemi bërë ndryshimin e thirrjes apo titullit, sepse  sipas dekret- ligjit të qeveris kemi qenë të obliguar të zvogëlojmë numrin e këshilltarëve të pavarur. Sipas këtij dekret-ligji qeveritar vetëm 20% e  të punësuarve në administratën komunale ju lejohet të kenë thirrjen-titullin e këshilltarit të pa varur. Kësisoj asnjëri prej punëtorëve të cilëve u është ndërrua titulli (në bazë të dekret –ligjit),asnjeri prej tyre nuk është dëmtuar materialisht apo si thoni ju përfitimet financiare.

 

A do të ketë punësime të reja brenda administratës dhe a kanë staf të mjaftueshëm profesional në shërbimet e administratës? 

Haliti: Siç e dini qeveria me dekret ligj ka vëne ndalesë për punësime të reja deri në fund te vitit 2017. Mirëpo punësime të reja në kohë të caktuar ka pas dhe do të ketë, ndërsa sa i përket stafit profesional në shërbimet e administratës komunale në pjesën më të madhe të shërbimeve kemi staf të mirë përgatitur profesionalisht,megjithëse në disa shërbime ndihet nevoja për kundra të reja profesionale.

 

Cili është plani juaj mandatar për ndryshime pozitive në të mirë të qytetarëve ,a do të veçoni diçka? 

Haliti: Për periudhën në vijim gjatë mandatit tim si kryeshef i administratës komunale do të angazhohem që të kemi një administratë efikase,të përgjegjshme, të pa korruptuar,  ku prioritet do të jenë nevojat dhe kërkesat e të gjithë qytetarëve pa marrë parasysh përkatësin nacionale, fetare, partiake , gjinore,..etj,gjithmonë të bazuara në të drejtën ligjore.

   

Nga Redaksia 12.05.2017 10:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.