Word, Excel dhe PowerPoint në desktop ruajnë automatikisht dokumentet në OneDrive

Nga Redaksia 29.03.2017 11:27

Më specifikisht AutoSave do të funksionojë për përdoruesit të cilët ruajnë skedarët e tyre në OneDrive, OneDrive for Business dhe SharePoint Online.

Ditën e sotme Microsoft tha se funksionaliteti i ruajtjes automatike “AutoSave” do të implementohet më gjerë specifikisht për aplikacionet desktop Word, Excel dhe PowerPoint.

Më specifikisht AutoSave do të funksionojë për përdoruesit të cilët ruajnë skedarët e tyre në OneDrive, OneDrive for Business dhe SharePoint Online.

Aktualisht Microsoft po e ofron për përdoruesit Office 365 të cilët marrin ndërtimet më të fundit të Office përmes programit të insajderave u shpreh zëvendës Presidenti i Microsoft Office në një postim në blog.

Gjer më sot “AutoSave” ishte e disponueshme vetëm përmes Office Online. Konkretisht nëse keni qenë duke edituar një dokument në Word Online apo Excel Online dhe Office për Android, iOS dhe Windows Mobile, ai ruhej automatikisht sapo largoheshit nga dokumenti.

Në desktop kjo veçori merrte emrin “AutoRecover” ku Office ruante dokumentet në intervale 10 minutëshe. Sot gjërat po bëhen më lehta, diçka e ngjashme me Google Docs, Sheets, dhe Slides. Megjithatë duhet të theksohet se këto të fundit nuk kanë aplikacione të dedikuara.

Gjithashtu nga dita e sotme Excel në Windows do të pajiset me veçorinë e bashkë autorimit, përdorues të shumtë bashkëpunojnë në kohë reale gjatë përpilimit të një dokumenti në Excel.

Së fundi, Microsoft shtoi mbështetjen e Windows Ink në OneNote Online. Do të jetë i disponueshëm për Microsoft Edge, Internet Explorer, Firefox, Safari dhe Chrome. /PCWorld Albanian

 

 

 

Nga Redaksia 29.03.2017 11:27
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.