Pse duhet të hamë fara kungulli?

Nga Redaksia 12.01.2017 11:07

Farat e kungullit tashmë me mijëra vjet përdoren për qëllime mjekësore, pasi ato janë një burim i pasur i vitaminave.

Për më tepër, shkenca e ka konfirmuar se vlera e tyre ushqyese rritet kur thahen, prandaj janë pothuajse unike në natyrë, transmeton “Zeri.info”.

Për një zemër të shëndetshme

Një e katërta e filxhanit me këto fara të shijshme përmban gati gjysmën e sasisë së rekomanduar ditore të magnezit që është shumë i rëndësishëm për zemrën tuaj.

Gjithashtu ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut.

Përmirësohet sistemi imunitar

Përveçse janë të pasura me magnez, farat e kungullit janë një burim i pasur i zinkut, i cili ndihmon në rregullimin e sistemit imunitar dhe kështu reduktojnë rrezikun e infeksioneve virale të tilla si ftohjet dhe gripi.

Hulumtimet kanë treguar se ndër të tjera zvogëlojnë lodhjen kronike dhe depresionin.

Për një prostatë të shëndetshme

Që nga kohët e lashta është e njohur se farat nga kungulli janë një pjesë e rëndësishme e ushqimit për meshkujt, sepse ato kanë një efekt pozitiv në prostatë.

Studimet tregojnë se vaji dhe farat e kungullit për shkak të përqindjes së lartë të zinkut mund të jenë veçanërisht të dobishme për shëndetin e njerëzve dhe përdoren shpesh për të trajtuar një sërë problemesh shëndetësore të prostatës të tilla, si prostata e zgjeruar dhe hiperplazi.

Reduktohet rreziku nga diabeti

Sipas hulumtimit, farat e kungullit ndihmojnë në rregullimin e insulinës dhe kështu parandalohen komplikime të ndryshme që lidhen me diabet, të tilla si stresi oksidativ, shkaku kryesor i shkatërrimit të qelizave.

Ndihmojnë në lidhje me pagjumësi

Ngrënia e farave të kungullit disa orë para gjumit, veçanërisht në kombinim me fruta, kontribuon në tajitje më të mirë të melatoninës dhe serotoninës, duke rritur rigjenerimin e organizmit gjatë gjumit.

 

Nga Redaksia 12.01.2017 11:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.