Edi Rama përkujton 155 vjetorin e lindjes së Bajram Currit

Nga Redaksia 12.01.2017 10:17

Fotografia ka në të Bajram Currin – Fatosin e Lirisë Shqiptare.

Kryeministri aktual i Shqipërisë - Edi Rama, sot ka publikuar një fotografi së cilës i ka bashkangjitur edhe një përkujtim.

“Kjo afishe e bukur qe perkujton sakrificen e nje jete ne sherbim te Shqiperise dhe Kosoves, ate te Bajram Currit, i cili lindi ne trojet kreshnike te malesise se Gjakoves 155 vjet me pare, paraqet nje shqiponje dykrenare qe te ben pershtypje pasi haset vertet rralle ne kujtesen pamore kombetare. Nje argjendar i mirenjohur i kryeqytetit perdor nje embleme te ngjashme, e cila ndoshta buron si frymezim nga shqiponja e kesaj afisheje”, shkruan Edi Rama.

Fotografia ka në të Bajram Currin – Fatosin e Lirisë Shqiptare.

Bajram Curri (1866-1925) ishte udhëheqës popullor, ushtarak, senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920.[1], Hero i Popullit shqiptar nga Malësia e Gjakovës.

Bajram Curri nuk u pajtua me vendimet e padrejta të Konferencës së Londrës të 1913 që lanë jashtë kufijve të shtetit shqiptar Kosovën dhe vise të tjera shqiptare dhe luftoi për bashkimin e tyre me atdheun. Në vitin 1913 qe një nga drejtuesit e kryengritjes së armatosur popullore në Kosovë kundër zgjedhës serbomalazeze. Në vitin 1914 mori pjesë në luftën kundër veprimeve antikombëtare e separatiste të Revoltës së Shqipërisë së Mesme në Durrës. Me të hyrë ushtritë austriake në Gjakovë më 1916, shkon në terren ku interesohet për rendin dhe qetësinë, dhe për zhvillimin arsimor. / KultPlus.com 

 

 

 

Nga Redaksia 12.01.2017 10:17
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.