I nominuari për Sekretar të Shtetit të SHBA-së pyetet se a është Putini kriminel lufte, ja përgjigja e tij

Nga Redaksia 11.01.2017 17:45

Rex Tillerson ka kundërshtuar ta quajë kriminel lufte presidentin rus, Vladimir Putinin.

Senatori amerikan Marco Rubio e pyeti Tillersonin: “A është Vladimir Putin kriminel lufte?”

Tillerson u përgjigj: “S’do ta përdorja atë term”, transmeton Express.

Më pas, Rubio ia lexon një përshkrim të barbarizmave ruse në Siri. Pas kësaj ai flet edhe për bombardimin e çeçenëve në Grozny.

E Tillerson përgjigjet: “Këto janë shumë, shumë akuzat serioze për t’i bërë, prandaj do të doja të kem shumë më shumë informata para se të arrij në një përfundim.”

Ai ka thënë se dëshiron të informohet plotësisht rreth asaj që po ndodh.

“Nuk duhet të jetë e vështirë për të thënë se ushtria e Vladimir Putinit ka kryer krime lufte në Aleppo. E shoh dekurajuese mos aftësinë tende për të cituar këtë,” ka thënë Rubio duke iu drejtuar Tillersonit.

Po ashtu, Rubio e pyeti Tillersonin nëse e pranon që Putini i ka helmuar dhe vrarë disidentët.

“Nuk jam i gatshëm të jap përfundime me atë që është në dispozicion publikisht”, është përgjigjur Tillerson.

“Asnjë nga këto gjera nuk janë sekrete zotëri Tillerson. Ata njerëz janë vrarë” ka përfunduar Rubio./

Nga Redaksia 11.01.2017 17:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.