Vdes filozofi i njohur Zygmunt Bauman

Nga Redaksia 10.01.2017 19:15

Me formim marksist, studioi raportin mes modernes dhe totalitarizmit duke iu referuar veçanërisht Holokaustit.

Filozofi me origjinë polake, Zygmunt Bauman vdiq sot në qytetin anglez të Leedsit, në moshën 92-vjeçare.

I lindur në Poznan në vitin 1925, me origjinë hebreje, teoricien i së ashtuquajturës ”shoqëri likuide”, Bauman vajti si refugjat në Bashkimin Sovjetik pas pushtimit nazist të Polonisë.

U rikthye më pas në Varshavë dhe pastaj u transferua në Britaninë e Madhe, ku dha lëndën e sociologjisë në Leeds, nga viti 1971 deri në vitin 1990.

Me formim marksist, studioi raportin mes modernes dhe totalitarizmit duke iu referuar veçanërisht Holokaustit.

Botoi edhe veprën ”Modernizmi dhe Holokausti”.

Ka shkruar ”Dashuria likuide – Mbi brishtësinë e lidhjeve afektive”, ”Jeta likuide”, ”Vetmia e qytetarit global”, ”Shoqëria e paqartësisë”, ”Gjendja e krizës”, ”Për të gjitha shijet – Kultura në moshën e konsumit”, ”Të huajt te porta” e tjerë. / KultPlus.com 

 

 

 

Nga Redaksia 10.01.2017 19:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.