Acari në Evropë, dhjetëra te vdekur

Nga Redaksia 09.01.2017 13:08

Vala e të ftohtit në Evropë ka lënë shumë njerëz të vdekur. Në Poloni, Çeki dhe në Itali janë raportuar 20 njerëz të vdekur brenda dy ditëve.

Sipas të dhënave të meteorologëve nga Skandinavia, akulli i ftohtë e ajri polar ka shkaktuar këtë të ftohtë. Në Poloni, sipas autoriteteve, dhjetë njerëz kanë vdekur nga i ftohti në ditët e fundit. Në disa rajone temperaturat ishin minus 25 gradë, përcjell albinfo.ch.

Në Pragë, kryeqytetin e Republikës Çeke, në kufi me Poloninë, tre persona ishin ngrirë në natën më të ftohtë të dimrit, në bazë të shërbimeve çeke të shpëtimit të dielën. Dy ishin të pastrehë, i treti ishte një rojë parku në Pragë. Në një tjetër rast është raportuar për dy persona të ngrirë që ishin të pastrehë në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest.

Akulli i dimrit të ftohtë me borë e ka kapluar edhe Bullgarinë. Fshatarët gjetën trupat e dy refugjatëve të ngrirë.

Qeveria e Italisë njoftoi për shtatë persona të vdekur këtë fundjavë. Shumica e tyre ishin të pastrehë, të cilët ishin ngrirë pavarësisht masave të ndërmarra për akomodimin e tyre.

Vala e ftohtë ka kaluar edhe përmes Turqisë, ku qindra fluturime janë anuluar të dielën në Stamboll për shkak të borës së madhe. Në Greqi temperaturat zbriten deri në minus 17 gradë celsius dhe bora këtë fundjavë shkaktoi kaos.

Të ftohtit ishte veçanërisht i vështirë për refugjatët në ishujt grekë të Egjeut Lindor. Në Chios dhe Lesbos nuk kanë kontejnerë të mjaftueshëm banimi, shumë njerëz janë ende në kampe dhe tenda verore.

 

Nga Redaksia 09.01.2017 13:08
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.