Bujanoc: Mbahet mledhje komemorative kushtuar Zeqirja Islamit

Nga Redaksia 06.01.2017 17:16 Përditësur

Në shkollën e mesme "Sezai Surroi" në Bujanoc është mbajtur mbledhje komemorative kushtuar Zeqirja Islamit ku i pranishëm ishte edhe akademku nga Kosova Hevzi Islami.

Në këtë mbledhje komemorative morën pjesë profesorë të shkollës, familjarë, miq, shokë, dhe udhëheqës të institucioneve lokale, për të kujtuar jetën dhe veprën e profesorit të ndjerë.

Ky është fjalimi i profesor Xhahit Ramadanit kushtura veprës së Zeqirja Islamit: 

E respektuara familje Islami,i nderuari drejtor i shkollës,pjesëmarës të nderuar!

Lajmi i hidhur për ndarjën nga jeta e profesorit, Zeqirja Islami, babait, të dashur,vëllaut, kusheririt, gjyshit, kolegut të respektuar na tronditi të gjithëve pa masë.

E kam shumë vështirë të pajtohem se po mbaj fjalë mortore për mikun më të afërt, kolegun madhështor. E kam të pamundur ta bind vehtën dhe Juve se më nuk është në mesin tonë njeri ndër figurat më markante të arsimit shqip në komunën e Bujanocit dhe luginën e Preshevës. Ai ishte profesori i parë shqiptarë i Biologjisë në komunën e Bujanocit dhe magjistri i parë i Biokimisë. Zeqirja Islami ishte pishtar i arsimit në komunën e Bujanocit dhe la gjurmë të thellë e të pashlyeshme në arsimin fillor e të mesëm. Punoi si arësimtarë-profesor i Biologjisë në Rainc,Tërnoc, Bujanoc e ne Preshevë. Zekolli si profesor ishte Model i mësimdhënësit,profesor i Epokës! I ndjeri ishte edhe inspektor i arsimit në komunën e Bujanocit. Si ekspert i Biologjisë dhe profesor i dalluar nga Fakulteti Filozofik i Nishit u zgjodh antar i komisioni për dhanjën e provimit profesional. 

Nxënësit i këshillonte ta, duan shkollën dhe dijën, ta puthin librin, të mësojnë e të studjojnë, të bëhen të vyeshëm për vete, prindërit, vendlindjjën e popullin.

U lindë në vitin 1943. në Letovic të Bujanocit. Shkollë fillore e mbaroi, në Raincë, Shkolën e mesme bujqësore në Leskoc, Shkollën e lart pedagogjike, dega Biologji-Kimimi, në Nish. Studimet e biologjisë i përfundoi në Prishtin, ndërsa studimet pasuniversitare të Biokimisë në Zagreb.

Fëmit shumë i dashti.Shumu kujdes për ta. Me rrogë të profesorit arriti të shkolloj 6 vajza e dy djem. Gjithë kanë mbaruar fakultet. Ndër ta ka mjekë spesijalista, arkitekt, udhëheqës bankash, profesor, magjistër të ekonomisë. Gjithë janë të punësuar. 
Vepra e magjistrit Zeqirja Islamit do të jetoi gjatë, ndërkaqë puna dhe entuziazmi i ti do të na shërbejn si frymzim në rrugtimin ton pa të, por,drejt sukseseve të reja.

Të nderuar familijar,mbesa e nipa, të dashur miq,
Edhe në këto momente të rënda për Ju dhe për ne, jemi bashkë për të ndarë dhimbjen dhe pikllimin e thellë për mbetjen pa babanë vëllan gjyshin, kusheririn, kolegun trim e besnik, mikun e dashur dhe profesorin legjendar.

Do të përpiqemi që mos dorzohemi para humbjës së madhe. Por, të ndihemi krenar që e patëm në mesin tonë. Ndihemi krenarë që bashkërisht punuam në arsimimin dhe edukimin e brezit të ri. Nga fara që na hodhëm dolën shum mjek ,inxhinjer, profesor, jurist e ekonomist e tj., kuadro që rrezatojnë shpresë! 

Le të mbetet vepra e tij mësim dhe inspirim i përhershëm për ne.

I përjetshëm qoftë kujtimi për Magjistër Zeqirja Islamin. Zoti e mëshiroft!
Bujanoc,06.01.2016 Xhahit Ramadani

Nga Redaksia 06.01.2017 17:16 Përditësur
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.