Acer Chromebook 11 N7 është një laptop Chrome OS me 12 orë jetëgjatësi baterie

Nga Redaksia 05.01.2017 11:22

Acer ditën e sotme zgjeroi linjën 11 inç të laptopëve Chrome OS me modelin e ri Chromebook 11 N7. Me çmim fillestar 230 dollar, aq sa edhe paraardhësi C730, modeli i ri sjell më shumë jetëgjatësi baterie dhe dizajn pa ajrim.

Kompania Tajvaneze shpreson se laptopi i ri do të tërheqë vëmendjen e shkollave që duan një produkt të qëndrueshëm, të heshtur dhe të fuqishëm për studentët.

Pikërisht ky ka qenë edhe sektori ku laptopët Chrome OS kanë patur suksesin e vërtetë. Laptopi përmban standartin MIL-STD 810G, që do të thotë se mund tu rezistojë peshave deri në 60 kilogram dhe lëngjeve mbi tastierë prej 330 ml.

Dizajni pa ajrim do të thotë më pak zhurmë dhe pluhur. Ky laptop përbën lajm për shkak të baterisë së tij e cila premton 12 orë jetëgjatësi.

Specifikat e harduerit të Chromebook 11 N7 janë:

 • Procesor: Intel Celeron dual-core N3060 (2MB L2 cache, 1.60 GHz)
 • Memorje: 4GB LPDDR3
 • Ekrani: 11.6-inç HD (1366×768) TFT LCD
 • Grafikat: Intel HD Graphics
 • Hapësira: 16GB eMMC ose 32GB eMMC
 • Audio: Dy bokse Stereo, mikrofon i integruar
 • Wireless: Intel Dual Band Wireless AC, 802.11ac/a/b/g/n, Bluetooth 4.0
 • Porta: Dy USB 3.0, SD card, HDMI, 3.5mm kufje
 • Bateria: 4090 mAh 11.1 V 3-cell Li-Ion
 • Përmasat: 297.6 x 210 x 22 mm
 • Pesha: 1.35kg

Vlen të përmendet se ekziston një model me ekran me prekje në ngjyrë gri. (PCWorld Albanian)

 

 

Nga Redaksia 05.01.2017 11:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.