Intel ekspozoi procesorin e ri Cannon Lake me arkitekturë 10 nm

Nga Redaksia 05.01.2017 11:21

Intel shfaqi gjithë “arsenalin” e kompanisë ditën e Mërkure kur gjatë një prezantimi kishte rezervuar për të gjithë pjesëmarrësit paisje të realitetit virtual për të ndjekur shfaqjen.

Në prezantimin e parë Intel hodhi dritë mbi procesorin Cannon Lake, gjeneratën e re 10 nanometër. Ky është një moment shumë i rëndësishëm për kompaninë pasi gjenerata e 7-të Kaby Lake ka pasur vlerësime por edhe kritika të bollshme.

Cannon Lake zhvendoset drejt një arkitekture krejtësisht të re duke ofruar një ndryshim dramatik krahasuar me gjeneratën e kaluar. Shefi ekzekutiv i Intel, Brian Krzanich demostroi procesorin e ri në një reklamë të Intel.

Ai tha se më shumë informacion do të vijë gjatë verës me një debutim zyrtar në Forumin e Zhvilluesve të Intel në Verën e 2017-tës.

Gjatë CES 2017 Krzanich tregoi një kompjuter 2n1 me procesor Cannon Lake. Ai tha se ky inovacion i fundit mundësohet falë ligjit Moore i cili thotë se çdo dy vite numri i tranzistorëve në një qark do të dyfishohet.

Ritmi i Moore në të vërtetë është ngadalësuar vitet e fundit që kur mbërriti arkitektura 22 nanometër. Krzanich tha se vonesa është me të paktën 2.5 vite. Është folur shumë për vdekjen e ligjit Mooore duke qenë se tranzistorët do të ngjeshen aq shumë sa nuk lë hapësira për dyfishim të tyre çdo dy vite.

Produktet e para me Cannon Lake pritet të dalin në shitje në fund të 2017-tës. Variantet e tij do ti gjeni nën modelet “U” dhe “Y” me fuqi prej 15 dhe 5.2 vat respektivisht. (PCWorld Albanian)

 

 

Nga Redaksia 05.01.2017 11:21
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.