Probleme serioze me Nexus 6P, mijëra telefonë nuk ndizen

Nga Redaksia 05.01.2017 11:19

Kohët e fundit shumë postime janë bërë në forumet XDA dhe në Reddit me përdorues që po përballen me një “boot të vdekjes” në telefonat e tyre Nexus 6P.

Pajisjet e tyre e bëjnë veten të papërdorshëm papritur dhe nuk munden që të arrijnë që ti rikthejnë edhe një herë në përdorim duke ngarkuar imazhe fabrike në to. Shumë Nexus 6P-të nuk munden as të ndizen në “recovery mode”.

Pajisja ndizet dhe paraqet logon e Google dhe nuk shkon më tej. Animacioni Android i boot nuk tregohet kurrë. Pastrimi i cache, rikthimi në gjendjen fillestare dhe rivendosja e sistemit të operimit nuk e rregullojnë këtë problem.

Kur u paraqit për herë të parë?

Viktimat e para raportuan problemin Bootloop diku rreth versionit Android 7.0 DP 2. Që atëherë sasia e telefonave të bërë të papërdorshëm është rritur.

Statistikë

Një pyetësor u bë dhe shumë pronarë të telefonave që po përjetojnë këtë problem (bootloop of death) morën pjesë në të. Klasifikimi i këtyre telefonave duke u bazuar në sistemin operativ është si me poshtë:

Android 7.0 i Qëndrueshëm : 19.4%

Android 7.11 DP 2 : 25.8%

Android 7.1.1 i Qëndrueshëm : 40.3%

Sa telefona të prekur nuk munden të ndizen në recovery?

57% e pajisjeve të prekura nuk munde të ndizen as në recovery.

Nuk ka pasur asnjë deklaratë apo fjalë për sa i përket këtij problemi që filloi të shfa

Nga Redaksia 05.01.2017 11:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.